Górska biblioteka w chińskiej wiosce

YILONG ZHAO
Partnerzy

O inspiracji

Ten niezwykły budynek stoi wśród gór i starych lasów porastających okręg Wuyi w chińskiej prowincji Zhejiang. Niewielka wioska zachowała swój dawny charakter, a budynki rozrzucone są pod różnymi kątami i na różnych wysokościach. W takim miejscu pojawił się jednak niezwykły budynek – dom z książkami, o niezwykłym charakterze. Stanął on w części centralnej, a w jego otoczeniu znajdują się stare, ale wciąż dobrze zachowane domy mieszkalne – ziemianki. W tym miejscu stała kiedyś stajnia dla krów, ale zawaliła się i została rozebrana.

Nowy budynek, który powstał w tym miejscu, miał zapewnić mieszkańcom i gościom spokojną przestrzeń do czytania, przyciągając młodych ludzi, by wracali do niewielkich, górskich miejscowości. Powstała tu też przestrzeń dla dzieci i utrwalania sąsiedzkich relacji w atmosferze szczęścia i wolności.Architekci z firmy Shulin Architectural Design podjęli się trudnego zadania zaprojektowania przestrzeni o powierzchni 156 m², która będzie pełniła różnorakie funkcje. Na pierwszym piętrze wiejskiej biblioteki powstała wysoka przestrzeń, częściowo otwarta na zewnątrz, a cały budynek podtrzymuje dziesięć kolumn o właściwej konstrukcji. Zamknięte przestrzenie znajdują się na drugim piętrze, które łączą się z otoczeniem dzięki zewnętrznym schodom. Praktycznie cała powierzchnia tego „domu” otwarta jest dla mieszkańców i gości. Każdy może tu przyjść, żeby się czegoś napić, porozmawiać, czy pobawić się z dziećmi. Otwarta przestrzeń łączy wszystkie możliwe aktywności.

Pod całym budynkiem uniesionym na kolumnach powstało jeszcze patio, na którym w deszczowe dni można posłuchać szumu wody, słyszanego również wewnątrz. Kiedy świeci słońce wszystkie powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne biorą udział w oryginalnej grze światła i cienia. To idealne miejsce, by poczuć, że ludzie mogą żyć w pełnej harmonii z przestrzenią, przyrodą i czasem.

Lokalizacja: Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf