Haus Mama

Busch & Takasaki Architekten Ann-Kathrin Lepke Ruben Beilby
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom mieszkalny w Isenbüttel niedaleko Brunszwiku swoim rozmiarem, sylwetką i kolorystyką płynnie integruje się z otaczającą dzielnicą. Jednocześnie dom wyróżnia się minimalistycznym językiem projektowania i dużymi otworami w jednorodnej fasadzie, nadając mu wyrazisty charakter.

Nawiązanie do lokalnej tradycji budowlanej folwarków i stajni widoczne jest w zastosowaniu konstrukcji drewnianej z dwuspadowym dachem. Strona domu od strony ulicy sprawia wrażenie zamkniętej, ponieważ nacisk położono na przestronne wnętrze i ogród. Aby spełnić to pragnienie, opracowano charakterystyczną lukarnę, zapewniając dodatkowe światło w salonie poniżej. Umożliwiło to przyjemną cyrkulację powietrza w miesiącach letnich poprzez efekt komina.

Centralnie położony rdzeń z łazienką, kuchnią i klatką schodową na pierwsze piętro skutecznie wyznacza strefy dzienne. Przestrzenie te można oddzielić za pomocą drzwi przesuwnych, eliminując potrzebę stosowania korytarzy. Z salonu, otwartej kuchni, sypialni i wanny roztacza się szeroki, otwarty widok na ogród. Na piętrze znajduje się doświetlony lukarną pokój gościnny z łazienką. Pionowa okładzina z lokalnego drewna modrzewiowego przechodzi na dach z powłoką cynkową na rąbek stojący.

Wewnątrz w dalszym ciągu skupiono się na podstawowych materiałach, w tym brzozie do zabudowy mebli i schodów, otynkowanych ścianach z gliny, polerowanym jastrychu i aluminium w kuchni. Dom został w dużej mierze zbudowany przez rodzinę klienta, przy znaczącym udziale ich córki Anni, która nadzorowała projekt.

Lokalizacja: Isenbüttel , Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt