Healdsburg I

Joe Fletcher Photography
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie Healdsburg I, z widokiem na kalifornijskie miasteczko Healdsburg, zapewnia jednocześnie prywatność wiejskiej posiadłości, jak i przestronne wnętrza idealne do wspólnej rozrywki.

Projekt domu opracowali architekci z firmy Feldman Architecture, a cała powierzchnia budynku to blisko 270 m2. Wyższa część domu biegnie wzdłuż grzbietu wzgórza, a pod wysokimi sufitami urządzono duży salon, wypełniony światłem i widokami, które wchodzą do wnętrza przez przeszklone ściany. Cztery ogromne panele szklane otwierają się na boki, przekształcając tę przestrzeń w zewnętrzny pawilon, którego betonowe podłogi przechodzą na patio przy basenie od północy, oraz na taras z miejscem do grillowania od południa. Zorganizowane w ten sposób przestrzenie zewnętrzne są idealne na każdą pogodę. Dzięki otwarciu drzwi można podziwiać nieprzerwany niczym widok na basen, salon oraz znajdujące się w oddali miasteczko.

Projekt powstał dla osób, które kochają rozrywkę, więc salon połączony jest z małą, ale funkcjonalną kuchnią. W budynku jest też jednak jeszcze kuchnia robocza, gdzie można dyskretnie przygotowywać posiłki i odnosić brudne naczynia. Sufit w salonie wykończono perforowanymi panelami, które pochłaniają dźwięk podczas większych imprez. Wizualne granice w tym przestronnym pomieszczeniu stworzono stosując subtelne detale kamienne w podłodze.Drugie skrzydło domu ciągnie się w kierunku północnym i jest ono częścią bardziej prywatną. Przechodzi ono przez garaż do pokoju medialnego, który otwiera się na basen, a na samym końcu znajduje się sypialnia główna z łazienką. Potężne szklane panele w sypialni można również otworzyć, by w dowolnej chwili połączyć wnętrze z otoczeniem. Kilka kroków dalej od głównego domu urządzono jeszcze domek dla gości, który zapewnia przybyszom dodatkową prywatność.

Barwiona na ciemno cedrowa elewacja oraz niskie ściany budynku wpisują cały projekt w jego naturalne otoczenie. Dom jest skromną, ale przemyślaną odpowiedzią zarówno na miejsce, jak i konkretne potrzeby właścicieli.

Lokalizacja: Healdsburg, Kalifornia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA