House H – dom dla młodej rodziny z dzieckiem

HIROYUKI SHINOZAKI ARCHITECTS Fumihiko Ikemoto
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

“House H” to dom stworzony dla młodej rodziny z dzieckiem, mieszkającej w mieście Matsudo na japońskiej wyspie Honsiu. Za projekt i realizację odpowiada biuro Hiroyuki Shinozaki Architects.

Od lat 1960-tych miasto Matsudo stawało się stopniowo miejscem zamieszkania dla tych, którzy chcieli być w pobliżu Tokio i z czasem zaczęło być zaliczane do przedmieść stolicy Japonii. Pierwotny dom, który stał w tym miejscu, powstał właśnie w tamtych czasach, ale jego właściciele postanowili przeprowadzić tu gruntowną modernizację. Architekci zostali poproszeni o stworzenie domu, który będzie nowym symbolem tego miejsca, idealnym dla młodej rodziny patrzącej z nadzieją w przyszłość.

– „Zaproponowałem im dom, który jest czymś więcej niż tylko obrazem i reprezentuje żywy symbol, wykorzystując duży dach i elementy konstrukcyjne w życiu codziennym rodziny” – mówi jeden z architektów. – „Najpierw postawiłem na miejscu duży dach i ułożyłem w nim osiem drewnianych ram w kształcie litery Y” – wyjaśnia swój pomysł.

Do każdej powstałej w ten sposób przestrzeni wprowadzono płaszczyzny poziome, które stworzyły wyższe piętra lub przestrzenie loftowe. Przez cały dom biegnie szkielet z klejonego drewna w kształcie litery „Y”, przypominając belki strychowe w tradycyjnej architekturze drewnianej. Sześć stworzonych w ten sposób drewnianych podłóg, w zależności od swojego ułożenia, zyskuje inną odległość do dachu i tworzy inną przestrzeń mieszkalną, zarówno na górze, jak i pod spodem. W ten sposób powstało niezwykłe wnętrze o powierzchni 64 m². Jedna przestrzeń pod dużym dachem, podzielona luźno ramami w kształcie litery „Y” i różnymi poziomami. Dzięki temu mieszkańcy mogą osobno spędzać czas w różnych przestrzeniach, ale wciąż czując nawzajem swą obecność.

– „Mam nadzieję, że rodzina wykorzystuje tę konstrukcję domu w swoim codziennym życiu, na przykład wieszając obrazi i figury w ramach w kształcie litery Y, czy zaznaczając na nich wzrost dziecka. Pozostawią w tym domu ślad swojego życia, jak w często używanej księdze”.

Lokalizacja: Japonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA