Indian Lake House

PJCArchitecture Stock Studios Photography
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

PJCArchitecture stworzyło relaksujący dom dla małżeństwa na emeryturze. To komfortowy dom, który komponuje się z otoczeniem i zapewnia mnóstwo miejsca na rozrywkę.

Do projektu klienci podeszli z wrażliwością na sztukę oraz szacunkiem dla materialności i formy. Obydwoje mieli zdecydowane wizje estetyki domu. Jedna opowiadała się za estetyką o czystych liniach z prostymi detalami japońskiej herbaciarni. Druga natomiast szukała wiejskiego charakteru z wyrazistymi detalami. Studio PJCA pracowało, aby pośredniczyć w tych sprzecznych wizjach, zbierając obrazy z obu koncepcji i łącząc ich elementy.

Ostatecznie zdecydowano się na pokrycie domu „Shou Sugi Ban”. To przyjazna dla środowiska okładzina z opalonego drewna. Materiał pomaga domowi zachować spójność z otoczeniem i zachować czyste linie. Projekt nawiązuje do rodzimej architektury okolicy – dwuspadowych dachów, drewnianych bocznic i kamiennych ścian – zapewniając jednocześnie świeże spojrzenie na znane formy i materiały.

Inspiracją dla formy domu było jego położenie. Strome zbocze usiane wysokimi drzewami schodzącymi w dół do brzegu jeziora. Wyzwaniem były parametry zagospodarowania przestrzennego, które pozwalały na niewielką powierzchnię. Wchodząc od podjazdu, sprawia wrażenie skromnego, jednopoziomowego domu z dwuspadowym dachem o prostej bryle. Po przekroczeniu mostu prowadzącego do głównego wejścia odwiedzający odkrywają, że znajdują się na najwyższym poziomie domu, a poniżej znajdują się dwa kolejne.

Lokalizacja: Indian Lake, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Stock Studios Photography