Junsei

Suyama Peterson Deguchi Charlie Schuck
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Dom „Junsei” stworzono dla klientów, którzy marzyli tym, by mogli „uprościć swoje życie”. Chcieli zamieszkać w minimalistycznym domu w zachodniej części Seattle. „Prosty, wydajny i spokojny projekt domu jest reakcją na dzisiejszą technologię, oferując schronienie przed chaotycznym, wciąż zmieniającym się światem” – wyjaśniali architekci.

Aby nie niszczyć bujnej roślinności w urokliwym rejonie Puget Sound, studio zaprojektowało dom, który ma 24 m długości i zaledwie 5,5 m szerokości. „Wszystkie drzewa pozostawiono na miejscu, a nadmierne prace w gruncie ograniczono do minimum, by chronić korzenie drzew” – mówią twórcy projektu. „Zamiast stosowania typowych rozwiązań projektowych, które oferują niczym niezakłócone widoki, centralnie rosnące drzewa uzyskały nową funkcję, podkreślając otoczenie, przysłaniając niektóre miejsca i odsłaniając inne.”

Do budynku wchodzi się po drewnianym pomoście, który prowadzi na środkowy poziom domu. W tym miejscu powstała duża, zadaszona przestrzeń zewnętrzna, a ścianę w głębi całkowicie przeszklono. Po prawej stronie od wejścia znajduje się sypialnia główna. Sąsiaduje ona z główną klatką schodową domu. Idąc dalej korytarzem, dojdziemy do kuchni, którą otwarto na wysoki salon o podwójnej wysokości. Pomieszczenie to wyłożono panelami z drewnianej sklejki i zalanot naturalnym światłem, dzięki oknom wstawionym na całą wysokość zachodniej ściany. Stąd można wyjść jeszcze na taras, z którego poprzez drzewa można dojrzeć rozciągającą się poniżej wodę. Najwyższy poziom domu jest mniejszy i zawiera małe biuro w otoczeniu kojarzonym z loftami. Na samym dole architekci umieścili pomieszczenia użytkowe oraz parking.

Projekt domu inspirowany jest tradycyjnym stylem budowlanym, czego dowodzi m.in. dwuspadowa forma dachu. Zewnętrzna elewacja budynku została przykryta blachą falistą, która została wybrana ze względu na niski koszt i prostą estetykę. Pasuje ona także do wnętrza, w którym dominuje drewno.

Lokalizacja: Seattle, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA