To kamienica gotowa na nowy wiek. Fasada zachowuje swą zabytkową funkcję i mieszczański charakter, nie zaburzając linii budynków wzdłuż ulicy, ale kontrast pojawiający się z tyłu budynku jest wręcz powalający.
Renowacja przeprowadzona przez firmę Sculp[IT] świetnie pasuje do charakteru Antwerpii, która jest centrum przemysłowym, handlowym, finansowym i naukowym, będąc też największym miastem portowym w Belgii.
Architekci niezwykle umiejętnie zastąpili wszystkie nieudane przybudówki tego domu, zastępując je jedną spójną konstrukcją, pełną światła i przestrzeni. Wprowadzili też bezpośredni kontakt wnętrza ze światłem dziennym i ogrodem, a wszystko dzięki stworzeniu prostej, nowoczesnej ściany tylnej budynku, która ma – uchodzące za największe na świecie – okno obrotowe. Jego wysokość to 6 metrów, a szerokość to 3 metry. Dzięki niemu dom jest bez wątpienia gotowy na przyszłość. W poszukiwaniu dużych przeszkleń, zajrzyj do Multiko Architektura Okien.Stary budynek nie miał żadnego połączenia na jednym poziomie z ogrodem znajdującym się z tyłu. Właściciele marzyli o takim połączeniu, jak również o bardziej nowoczesnym podejściu do różnych detali. Architekci zdecydowali się więc na wyburzenie całej ściany tylnej, by stworzyć pożądane połączenie parteru z ogrodem. Jednocześnie otworzyć na światło i widok na ogród pozostałe poziomy domu. W nowej przybudówce powstało tez połączenie między różnymi piętrami budynku.
Nowy parter to miejsce do gotowania i nieformalna jadalnia, a także schowki i garaż. Na pierwszym piętrze w części starej powstała jadalnia i salon, również z widokiem na ogród, a w przybudówce urządzono podwieszane biuro. Kolejne poziomy domu to dwa duże pokoje z łazienką na każdym piętrze.
W przybudówce pojawia się polerowany beton, który przechodzi na taras zewnętrzny na tym samym poziomie. Blaty w kuchni również wykonano z polerowanego betonu, a wyspę można przesunąć na taras. Umożliwia to właśnie ogromne okno, którego każda część wraz z ramą waży 2 tony. W starej części domu architekci odnowili istniejące tam wcześniej podłogi oraz wartościowe detale architektoniczne.
Cała renowacja polegała przede wszystkim na stworzeniu nowej, otwartej przybudówki. – „Nie zrobiliśmy więc wiele” – mówią architekci – „ale to co zrobiliśmy ma ogromny wpływ na życie mieszkańców tego domu”.
Więcej renowacji znajdziesz tutaj
Lokalizacja: Antwerpia, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA