Kamienna perła

Retrouvius Martin Morrell
Kategorie: Domy kamienne Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy cztery lata temu właścicielka zobaczyła ten dom po raz pierwszy, najbardziej urzekł ją ogród i otaczający go teren. „Mieszkałam w Londynie, ale pragnęłam odrobiny dzikości” – mówi. Miękkość ogrodów równoważy ciężar domu, jego granitowe ściany przeprute oknami z kamiennymi słupkami, dach zwieńczony szczytami i usiany wysokimi, kwadratowymi kominami. Posiada elementy stylu Tudorów i gotyku – wynik przebudowy XVII-wiecznego budynku z początku XX wieku. Nie tylko powiększono dom o pomieszczenia na poddaszu, ogromny hol wejściowy i kaplicę na pierwszym piętrze. Rozbudowano także stajnie i STODOŁY.

Wrażenie planu filmowego nasila się, gdy wchodzisz do holu ciężkimi drzwiami nabijanymi ćwiekami. Światło dzienne wpada z ołowianych okien na szerokie schody z masywnymi rzeźbionymi dębowymi balustradami. Podłogę wykonano z granitowych płyt, łukowate drzwi obramowano granitem, a za podnóżem schodów znajduje się granitowy kominek. Może to być dom księcia z baśni lub miejsce akcji kryminalnej Agathy Christie. Wnętrze było jednak ponure, dlatego właścicielka zatrudniła mistrzów designów, firmę Retrovius, aby wizualnie ocieplili dom.

„To niezwykły dom, mający swój mocny charakter” – mówi Maria, właścicielka firmy Retrovius. Właścicielka odziedziczyła kilka dużych łóżek. Pracując wokół nich, Maria wprowadziła kolor, wzór i fakturę do sześciu sypialni na pierwszym piętrze, mieszając dywaniki i pościel z antycznymi tkaninami. Na parterze komfort zapewniają kudłate runa owiec gotlandzkich udrapowane na krzesłach, ławy przy stole w kuchni i długie stołki pod ścianą w przedpokoju. „Chcieliśmy wprowadzić kolor i ciepło” – wyjaśnia Maria. „Czułam się trochę, jakbyśmy upierzali lekko kłujące gniazdo”.

Lokalizacja: Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA