Kamienna STODOŁA

Snook Architects Andy Haslam
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Oto Cat Hill Barn – STODOŁA zbudowana pod koniec 1700 roku, położona na wzgórzach Yorkshire w Wielka Brytanii. W okresie swojej świetności pełniła funkcję rolniczego magazynu. Przez wiele kolejnych lat pustoszała coraz bardziej popadając w ruinę. Jej konstrukcja słabła z roku na rok, grożąc budynkowi zawaleniem. Wtem pojawili się nowi właściciele, pan i pani Wills. Ich pragnieniem stało się odnowić stary budynek i przenieść się tu wraz z całą rodziną.

Poszukiwanie pokrewnej architektonicznie duszy

Po zakupie nieruchomości państwo Wills, nie mając żadnych doświadczeń projektowych, udali się po projekt do miejscowego architekta. I tu pierwsze rozczarowanie. Architekt podzielił budynek na dwie równe kondygnacje, dzieląc przestrzeń na pomieszczenia odpowiadające zadanej funkcji. To nie było to. W oczach inwestorów budynek stracił klimat starej STODOŁY. Oczekując zupełnie czegoś innego rozstali się z architektem. Po jakimś czasie odkryli pracownię Snook Architects i po raz drugi postanowili zawalczyć o swoje marzenie. Tym razem współpraca doszła do skutku. Podobne myślenie o przyszłej architekturze budynku, o otwartej jak STODOŁA przestrzeni, stało się jej najlepszym fundamentem.

Nie taki łatwy projekt

Pierwszym problemem okazał się jednak stan budynku, który okazał się dużo gorszy niż pierwotnie przypuszczano. W złym stanie był dach, i podpierająca go kratownica, której parametry bardziej zagrażały niż wzmacniały budynek. Architekci zaprojektowali nową, niezależną od istniejących murów stalową konstrukcję. Stała się ona podporą dla nowej drewnianej kratownicy. Gdy już wszystko zostało dograne, pojawiła się kolejna przeszkoda. Okazał się nią lokalny organ planowania. Pomimo wielokrotnych prób nawiązania dialogu urzędnicy odrzucili wniosek o pozwolenie. Architekci odwołali się od decyzji i po kolejnych zmianach w projekcie i ponad 16 miesiącach starania uzyskali pozwolenie.

Budowa stanęła na kilka lat, a zablokował ją kryzys finansowy, który dotknął nie tylko przyszłych właścicieli. Problem ze sprzedażą ich obecnego domu i uzyskaniem kredytu na przebudowę STODOŁY uśpiły na pewien czas ich możliwości, ale na szczęście nie marzenia. Wreszcie latem 2011 roku państwo Wills sprzedali swój dom, odkurzyli odłożony na półkę projekt i już po roku wprowadzili się do nowego-starego domu. Warto było cierpliwie czekać i krok po kroku powoli realizować założony plan.

Lokalizacja: Yorkshire, Wielka Brytania
Tekst: blog.awx2.pl