La Ruina Habitada

ÁNGEL BALTANAS
Partnerzy

O inspiracji

La Ruina Habitada, czyli „Zamieszkana ruina” znajduje się w mieście Porquera de los Infantes w hiszpańskim regionie Valdivia. Okolica ta słynie jako miejsce zamieszkania rodziców konkwistadora o nazwisku Pedro de Valdivia, który uznawany jest za założyciela pierwszych miast w Chile.

Ten dom to mieszkanie w samym środku natury – z poczuciem, że sypia się pod gwiazdami, w miejscu, w którym nie ma ani okien, ani ścian oddzielających wnętrze od krajobrazów. To projekt, w którym wszystko zostało przemyślane tak, by stało się jedną wewnętrzną i zewnętrzną scenerią. Takie wrażenie ma się wchodząc do La Ruina Habitada.

Autorem projektu jest architekt Jesus Castillo Oli, który przekształcił stary budynek do przechowywania słomy w imponujący loft z dwoma poziomami, gdzie wszystkie elementy zostały uszanowane tak, by tworzyły dialog między wiejską melancholią ruin a funkcjonalnością najnowocześniejszej architektury.Do budynku wchodzi się przez otwarcie w starej ścianie i trudno sobie wyobrazić to, co czeka nas dalej. Pomiędzy ścianami ruiny wita nas „engawa”, czyli japoński ogród z małym stawem pod szklaną płytą i wodą przepływającą jak w wodospadzie. 9-metrowa, zbrojona szyba jest niewidzialnym ogranicznikiem przestrzeni domu, zamieniając wnętrze i zewnętrze w jedną, unikatową przestrzeń. W lecie wszystko staje się całością, a granice domu znikają kompletnie.

W La Ruina Habitada nie istnieje coś takiego jak przestrzeń tylko wewnętrzna, czy zewnętrzna. Mijając szklaną ścianę, wchodzimy na wyłożoną drewnem ścieżkę, która prowadzi do salonu i budynku, w którym wciąż czujemy magię bycia „na zewnątrz”. Dzięki perfekcyjnemu wykorzystaniu szkła, otoczenie stało się tu bowiem nieodłącznym elementem całego domu.

Parter o powierzchni 115 m2 mieści kuchnię oraz niezwykłą łazienkę, w której prysznic ma 5 m2, ale otwiera się na widok na staw i wodę opadającą z wysokości 6 m. Nocą ta woda mieni się kroplami światła, a w dzień pozwala kontemplować zegar słoneczny, który stworzono na holograficznej tafli szkła. Niemniejsze wrażenie robi sypialnia, która znajduje się na poziomie wyższym. Odgrodzona jest ona od reszty domu i ruin wyłącznie szkłem w postaci szyb lub balustrad.

To projekt, który choć jest dziełem architekta, bez wątpienia można nazwać „poezją”. Architekt Jesús Castillo Olí połączył w nim stare, murowane ściany i drewnianą konstrukcję dawnej STODOŁY z najbardziej innowacyjnymi elementami architektury i samym krajobrazem. La Ruina Habitada to unikatowa, oryginalna przestrzeń, która zapewnia niezwykłe wrażenia wszystkim zmysłom.

Lokalizacja: Porquera de los Infantes, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

ÁNGEL BALTANAS