Fot. Taj Howe | Arch. Heliotrope

Architektura w zgodziez naturą

Lokalizacja projektu Lopez Lookout, opracowanego przez studio Heliotrope, stanowiła niewątpliwie jedno z największych wyzwań w historii firmy. Posiadłość położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Lopez w stanie Waszyngton, znajdowała się w obrębie stref buforowych dla dzikiej przyrody przybrzeżnej, wód oraz terenów podmokłych. Mimo tych trudności, studio Heliotrope stworzyło projekt domu z trzema sypialniami zaprojektowanego dla czteroosobowej rodziny.

Fot. Taj Howe | Arch. Heliotrope

Projektując przy ograniczonym budżecie i skali, architekci stworzyli dwukondygnacyjną konstrukcję z poddaszem, w której sypialnie umieszczono na wyższym poziomie, a pomieszczenia socjalne na parterze. Z daleka, prosta sylwetka budynku z dwuspadowym dachem zwieńczającym pudełkowatą formę doskonale komponuje się z otoczeniem, wpasowując się w charakterystyczny dla wyspiarskich budowli język architektoniczny. Jednak to, co wyróżnia projekt, to prawie całkowity brak ścian na poziomie parteru, który tworzy otwartą przestrzeń, maksymalizując połączenie z krajobrazem i zapewniając wspaniałe widoki. „Jakby zniknęła większość ścian, pozostawiając tylko tyle, by utrzymać dom na górze” – mówi zespół Heliotrope.

Fot. Taj Howe | Arch. Heliotrope

Duży świetlik nad klatką schodową pełni funkcję studni świetlnej, zapewniając naturalne oświetlenie dla niższych pięter. Dzięki czarnej elewacji, dom staje się dyskretnym elementem krajobrazu, niemal niewidocznym z publicznej linii brzegowej. To oaza prywatności i spokoju, której minimalistyczny charakter podkreśla zrównoważoną i współczesną interpretację tradycyjnej architektury wyspiarskiej, przypominającej nowoczesną stodołę.