Fotograf
Lokalizacja
Gloucestershire, Anglia
Spokojna przystań z nowoczesnymi akcentami
XVIII-wieczny dom wiejski w Gloucestershire odznacza się prostym, spokojnym wnętrzem, które idealnie harmonizuje z otaczającym go krajobrazem. Właściciel galerii, Thomas Dane, zaczynając od 2015 roku ponownie zaczął korzystać z tego domu na wsi, który wcześniej stał się jego oazą. Dom, przez lata pełniący funkcję przystani dla właściciela i jego przyjaciół, wciąż pozostaje schronieniem z prostą, skromną estetyką, która odpowiada jego filozofii życia.
Wewnątrz dom jest urządzony w sposób skromny i funkcjonalny. Na parterze pokoje pełnią rolę amfilady, co oznacza, że każde pomieszczenie płynnie prowadzi do kolejnego: od pomieszczenia na buty, przez kuchnię, która otwiera drogę do przytulnej jadalni z przyciemnianym kominkiem, aż po salon na końcu domu. Zamiast wielu oddzielnych pomieszczeń, przestrzeń jest otwarta, co dodaje sielskiego charakteru. Na parterze znajduje się również przytulna sypialnia o podwójnej wysokości z odsłoniętymi belkami stropowymi, które podkreślają wiejski charakter domu. Na wyższych piętrach znajdują się dwie sypialnie, łazienka oraz biblioteka. Dodatkowo, na poddaszu przeprowadzono przebudowę poddasza autorstwa architekta Detmara Blowa, gdzie znajduje się sypialnia z łazienką oraz pokój gościnny. Jak podkreśla Thomas, wszystkie zmiany wprowadzano stopniowo, aby zachować autentyczność domu i nie przeprowadzać gruntownego remontu.
Dekoracja wnętrza jest prosta, relaksująca i spójna z charakterem budynku. Thomas Dane zlecił dekorację wnętrz Caroline Marcq, specjalistce z Gloucestershire, zwracając szczególną uwagę na tekstylia, meble i oświetlenie. Właściciel galeryjnego domu postawił na minimalizm w sztuce – na ścianach znajduje się znacznie mniej dzieł sztuki, niż można by się spodziewać od właściciela galerii. „Chciałem, żeby dom stanowił odskocznię od mojej codziennej pracy” – tłumaczy Thomas.
Jednak najważniejsze zmiany miały miejsce w ogrodzie. Z pomocą projektanta krajobrazu Petera Beardsleya, usunięto gęste krzaki jeżynowe, tworząc przestrzeń na łąki z dzikimi kwiatami, które teraz wiją się wokół domu na wsi. Relacja między domem a ogrodem została wzmacniona, nie ingerując przy tym w związek z gruntami rolnymi, które rozciągają się za posiadłością.