Lopez Lookout

Heliotrope Taj Howe
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dla studia architektonicznego Heliotrope lokalizacja ich projektu Lopez Lookout była z pewnością najtrudniejszym w dotychczasowej historii. Zwrócona na zachód posiadłość na nabrzeżu na wyspie Lopez w stanie Waszyngton znajdowała się w obrębie stref buforowych dla dzikiej przyrody przybrzeżnej, wodnej i terenów podmokłych.

Pomimo tych przeszkód firma Heliotrope zaprojektowała posiadłość z trzema sypialniami dla czteroosobowej rodziny. Pracując przy skromnym budżecie i skali, studio stworzyło dwukondygnacyjną konstrukcję i poddasze z sypialniami na drugim poziomie i pomieszczeniami socjalnymi na parterze. Z daleka jego prosta sylwetka – prosty dwuspadowy dach zwieńczający pudełkowatą formę – wpisuje się w raczej skromny język budowli wyspiarskich. Wrażenie to psuje niemal całkowity brak obudowy na poziomie parteru. „Jakby zniknęło większość ścian, pozostawiając tylko tyle, by utrzymać dom na górze” – mówi studio. To element architektoniczny, który maksymalizował połączenie z krajobrazem i widoki, jednocześnie dodając współczesnego akcentu do mieszkania.

Duży świetlik nad klatką schodową pełni funkcję studni świetlnej, oświetlając piętra poniżej. Dom dzięki swojej czarnej elewacji staje się dyskretnym dodatkiem do krajobrazu, prawie niewidocznym z publicznej linii brzegowej, oazą prywatności i spokoju.

Lokalizacja: Wyspa Lopez, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf