Luarna

A1 Arquitectos Maru Serrano
Partnerzy

O inspiracji

Projekt zlokalizowany jest w małej wiosce Mogrovejo naprzeciwko góry Subiedes. Jego położenie w dolnej części centrum miasta pozwala na oddzielenie go od reszty zabudowy i cieszenie się jego wizerunkiem na tle gór. Istniejący budynek pierwotnie był małą stajnią na parterze ze STODOŁĄ na piętrze, utrzymaną w tradycyjnym schemacie architektury ludowej. Właściciele odziedziczyli nieużywany budynek i postanowili zwiększyć jego wartość, przekształcając go w dwa mieszkania.

Założeniem było zachowanie podziału na kondygnacje, zlokalizowanie na każdym poziomie po jednym mieszkaniu i połączenie obu poprzez przestrzeń klatki schodowej. Element ten staje się jednym z bohaterów. Stara się bowiem stworzyć przedsionek wejściowy przypominający dziedziniec, łącząc tradycyjne elementy, takie jak kamienne ściany i drewniane dachy, z elementami współczesnymi, takimi jak stalowa klatka schodowa czy przegroda drewniano-szklana.

W apartamentach starano się zachować charakter istniejących przestrzeni sprzed remontu. Piętro to teraz przestrzeń o większej wysokości, w której głównymi bohaterami są światło i dach. Natomiast parter, na którym dawniej trzymano zwierzęta gospodarskie w okresie zimowym, ma bardziej umiarkowaną wysokość i skalę. Tutaj oryginalne filary i belki, a także otwory łączące się z elewacją, szybko przyciągają uwagę zwiedzającego.

Lokalizacja: Mogrovejo, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

A1 Arquitectos

Fotograf

Maru Serrano