nowoczesna STODOŁA o dość niespotykanej geometrii

TRZY.BE Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Dom w Oleśnie to nowoczesna STODOŁA o dość niespotykanej geometrii. Plan budynku został wymuszony przez zastany nieregularny kształt działki oraz ograniczające linie planu miejscowego. Stanowiło to punkt wyjściowy do powstania nietuzinkowej bryły.

Dom zaprojektowany dla 4 osobowej rodziny miał być nowoczesną STODOŁĄ, która przy użyciu prostych zabiegów i dostępnych, łatwych w utrzymaniu materiałów miała swym planem funkcjonalnym i formą pasować do energicznego życia jego mieszkańców.

TRZY.BE Architekci zaprojektowali dom jako parterowy z poddaszem nieużytkowym a jego program zakłada dużą wspólną przestrzeń dzienną. Prawie 70 m2 z powierzchni domu stanowią kuchnia z jadalnią i salonem. Przy czym salon i jadalnia otwarte są na przestrzał na zieleń – do części dziennej przylegają 2 tarasy. Z tarasów można korzystać w zależności od pory roku (mały taras pozwoli schować się przed słońcem gdy będzie gorące lato). Do salonu przylega gabinet z funkcją pokoju gościnnego. Oprócz tego w budynku zaprojektowano dwa przestronne pokoje dziecięce. Każde posiada swoje wyjście na ogród, strefę sypialnianą inwestorów – z własną łazienką i garderobą, a także odciętą szklanymi drzwiami część techniczną – garaż dwustanowiskowy, pralnia z suszarnią i kotłownia.

Materiały użyte na elewacji – to biały i antracytowy tynk. Z kolei drewniane lamele podkreślają wejście do budynku oraz ściany przylegające do schowanego tarasu. Dach zwieńczono dachówką ceramiczną w kolorze antracytowym.

Powierzchnia budynku: 245 m2
Lokalizacja: Olesno, Polska