Projekt z betonu i szkła komponujący się z lasem w południowej Syberii

Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA pod Nowosybirskiem o powierzchni 650 mkw. przeznaczona jest dla jednej osoby. Jej autor i właściciel Jurij Kulikow pokazał inspirujący przykład dopasowania budynku do natury.

Architekt Jurij Kulikow mieszka w osiedlu domków letniskowych nad brzegiem rzeki Ob. Miejsce na jego dom zostało dokładnie sprawdzone. „Wchodząc do wioski ludzie nie omijają mojego projektu. Dom jest salonem wystawowym. To ważne dla architekta: nie po to, by mówić, jak dobrze buduje, ale żeby móc zaprezentować swoje dzieło”.

Budynek stoi w lesie, szerokim długim wąwozie. Różnica w ukształtowaniu terenu wynosi osiem metrów. Yuri zaprojektował budynek w taki sposób, że wydaje się unosić w powietrzu. Górny część, w której znajduje się sypialnia, ma długość 33 metrów, z czego 20 metrów wystaje, w oparciu o cienkie, prawie niewidoczne kolumny. „Starałem się oszczędzić miejsce” – wyjaśnia autor. „Wysunięta cześć jest podniesiona 12 metrów nad ziemią, więc zyskałem wiele wolnego miejsca”.Ten dom to marzenie osoby kreatywnej. Dla kogoś, kto z racji wykonywanego zawodu dużo komunikuje się z ludźmi, a w wolnych chwilach chciałby być sam ze sobą, oddawać się ulubionym zajęciom. Jest tu wyposażone studio high-tech, w którym właściciel słucha muzyki i sam gra na kontrabasie, jest profesjonalna kuchnia, w której z przyjemnością gotuje. Kolekcje płyt winylowych liczy sobie ponad 5000 szt, dodatkowo w domu można znaleźć prace lokalnych artystów i ikon designu. W garażu jest sześć oldtimerów – kolejne hobby właściciela domu.

We wsi zbudowano już wiele domów. Wszystkie są różne, ale mają wspólne cechę: dużo okien. „W moich domach jest dużo przeszkleń, nie jest dla mnie zrozumiałem, jak można mieszkać poza miastem i nie wpuszczać natury do domu.

Yuri często zmienia domy. Ten jest czwarty. Szybko pojawiają się ludzie, którzy przekonują go do sprzedaży. „Zazwyczaj buduję sobie dom, ale zanim się wprowadzę, już mentalnie w nim mieszkam, po czym zanim się wprowadzę już jestem nim znudzony. Ale ten mnie nie męczy. Możliwe, że minie czas i ktoś mnie namówi do sprzedaży domu. Przy odrobinie wysiłku mogę przekształcić go w rodzinną rezydencję, z kilkoma sypialniami i pokojami dziecięcymi.

Lokalizacja: okolice Nowosybirska, Rosja
Tekst: nowoczesna STODOŁA