Pasywny dom letni w Betzenstein

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesna i przyjazna środowisku architektura łączy w projekcie potrzebę relaksu z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Dom letniskowy w Betzestein w górzystej Bawarii wykonano w standardzie domu pasywnego z naturalnych surowców. Zasada ta dotyczyła także materiałów do pokrycia dachu i elewacji. Zastosowano tu małoformatową płytkę z włókno-cementu Cedral.

Ideą architektów było stworzenie ekologicznego domu letniskowego z przytulną atmosferą, łączącego ekskluzywny design z eko naturalnymi materiałami budowlanymi. Kluczowy element koncepcji stanowiło zaznaczenie ścisłego związku z przestrzenią zewnętrzną. Bujna leśna zieleń otaczająca teren oraz wyżynny pejzaż regionu Szwajcarii Frankońskiej wpłynęły na ostateczny kształt bryły. Wybór wariantu nowoczesnej stodoły wkomponowuje obiekt w tradycyjną przestrzeń niemieckiej Bawarii. Rustykalny styl zestawiono tu jednak z dynamiką górskiego twardego krajobrazu. Efekt ten podkreślają grafitowe płytki z włókno-cementu Cedral, zastosowane do pokrycia dachu i elewacji.Ekskluzywny apartament zbudowano w standardzie domu pasywnego. Szczelność izolacji i minimalne zużycie energii uzyskano dzięki odpowiedniej konstrukcji budynku i zastosowaniu naturalnych materiałów wysokiej jakości. Charakterystyczne dla tego typu budownictwa forma – prostokątna bryła i dwuspadowy dach – pokryte zostały płytkami z włókno-cementu Cedral. To materiał budowlany, który swoimi właściwościami wpisuje się w standardy współczesnej architektury ekologicznej. Przyjazne dla środowiska, lekkie i wytrzymałe płytki, nie obciążają konstrukcji oraz zapewniają odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne, co w górzystym i zmiennym klimacie bawarskiego regionu Szwajcarii Frankońskiej jest ważnym atutem.

W domu w Betzenstein zastosowano podwójne krycie gładką płytką Cedral w rozmiarze 30×60 cm. Ciemne płytki z włókno-cementu łączą dach i elewację, nadając obiektowi monolityczną formę. Gładki, jedwabiście matowy materiał buduje prostą linię, wkomponowując obiekt w specyfikę krajobrazu. W tej realizacji zdecydowano się na grafitowy odcień płytek z gładką fakturą, ale materiał dostępny jest także w szerokiej palecie różnorodnych wariantów kształtu i koloru. Krycie podwójne pozwoliło uzyskać efekt harmonijnego układu dachu i elewacji, a dzięki podwójnym zakładom, stanowi dodatkową ochronę przed opadami. Uzyskany dzięki płytkom Cedral wizualny efekt stabilnej i trwałej formy bryły przekłada się także na funkcjonalność obiektu. Wytrzymały dach ze szczelną izolacją bez strat energii umożliwia użytkowanie domu pasywnego w Betzenstein zarówno w czasie letnich, jak i zimowych wakacji.

Podobną dynamikę zależności odnajdujemy w kompozycji fasady. Charakterystyczne dla formy architektonicznej nowoczesnej STODOŁY duże przeszklenia prowadzą na rozległy taras. Potęgują efekt bliskości obcowania z naturą w nieograniczonej, otwartej przestrzeni. Ten złożony lokalny charakter krajobrazu uwydatnia także zastosowanie na elewacji płytek Cedral, które tworzą spójną kompozycję. Aspekt estetyczny uzupełniają właściwości techniczne materiału. Dzięki montażowi w systemie fasad wentylowanych płytki wspierają utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Ekologiczna funkcjonalność i atrakcyjna forma współczesnej STODOŁY sprawiają, że coraz bardziej powszechne staje się nie tylko budowanie nowych obiektów w tej stylistyce, ale także renowacja tradycyjnych dawnych stodół w oparciu o nowoczesne technologie i aranżacje. Trend ten obserwowany jest także w odniesieniu do domów letniskowych. Przenoszenie struktury obiektu z dawnych wsi na swoją działkę pozwala unowocześnić STODOŁĘ do własnych standardów. Płytki z włókno-cementu Cedral spełniają się także i w tej roli. To materiał wydajny, niepalny i łatwy w montażu. Pozwala tworzyć różnorodne projekty ponadczasowych fasad i trwałych dachów.

Lokalizacja: Betzenstein, Bawaria, Niemcy

 

Dostawca elewacji

Cedral