Pieve Aldina

Pierattelli Architetture Iuri Niccolai
Partnerzy

O inspiracji

W sercu Toskanii Pierattelli Architetture zaprojektowali butikowy hotel Pieve Aldina. To współczesna renowacja XII-wiecznego kompleksu biskupiego. W Radda in Chianti, starożytnym mieście, które prawie się nie zmieniło na przestrzeni wieków. Projekt wzmacnia i chroni oryginalne budynki i lokalne cechy

Część prestiżowej kolekcji

Pieve Aldina jest częścią prestiżowej kolekcji Relais & Châteaux i oferuje 22 pokoje i apartamenty, odkryty basen, spa. Projekt wywodzi się z konserwatywnej renowacji dawnego kompleksu biskupiego. Składa się on z trzech budynków z XII wieku. Głównym celem było przekazanie obecnym gościom tożsamości i wyjątkowości starożytnego miejsca. Miejsca, które prawie się nie zmieniło na przestrzeni wieków. Miejsca, w którym wydaje się, że czas się zatrzymał. Oaza ciszy i spokoju, którą w 1043 roku hrabia Piancaldoli ofiarował w prezencie swojej żonie Aldinie Ubaldini, od której imienia hotel nosi obecnie nazwę.

Dziedzictwo historyczne

Nieregularne elewacje z piaskowca, solidne drewniane ramy, toskańskie dachówki z terakoty, wewnętrzne dziedzińce, wysokie sufity na niższych piętrach i niższe skośne na wyższym poziomie… Trzy budynki odzwierciedlają typowe elementy tradycyjnego toskańskiego domu wiejskiego. Jeden z nich wpisano na listę włoskiego Ministerstwa Kultury jako część dziedzictwa historycznego Włoch. Sąsiadujący z nią mały kościół parafialny z X wieku, Pieve di Santa Maria Novella, jest jednym z najważniejszych przykładów architektury romańskiej w Toskanii. Szanując lokalny charakter, architekci zachowali oryginalne struktury i istotę tego obszaru. Skoncentrowali się na renowacji istniejących budynków z dodatkami we współczesnym tonie.

Pokoje ze współczesnym smakiem

Wewnątrz tych trzech budynków powstały 22 pokoje butikowego hotelu. Skrupulatnie zrealizowany projekt przez zachował i odrestaurował oryginalne dekoracje ścienne wnętrza . Kamienne schody prowadzą na pierwsze piętro. Do dużej przestrzeni z kasetonowym drewnianym stropem, który dodaje ciepłej atmosfery. Podobnie jak „la Pieve”, pozostałe dwa budynki, „Studiolo” i „Conventino”, również wzbogacono wspaniałymi drewnianymi sufitami i oknami. Wychodzą one na zieloną okolicę. Wnętrza są połączeniem stylistycznej czystości i współczesnego smaku.

Nie tylko pokoje

Oficyny przekształcono w restaurację „Le Rondini”. Tutaj architekci zaprojektowali duży otwór w ścianie, który pozwala gościom obserwować kucharzy przy pracy w kuchni. Nowe łukowe przejście na wewnętrzny dziedziniec pozwalają zjeść posiłek na zewnątrz przy ładnej pogodzie, ze stolikami na trawniku. Wyposażone w dwa gabinety masażu, saunę, łaźnię turecką, spa ma wszystko, czego goście potrzebują, aby ich pobyt był jeszcze bardziej relaksujący. Wszystkie okna w tej scenerii wychodzą na pozornie niekończący się krajobraz wsi i wzgórz.

Na zewnątrz goście mogą zrelaksować się przy basenie i podziwiać pnące róże i drzewa cytrynowe. Nie zbudowano żadnych ogrodzeń granicznych, jak to jest w zwyczaju w Toskanii, aby zapewnić poczucie wolności, które sprawia, że goście czują się częścią krajobrazu.

Lokalizacja: Radda in Chianti, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA