Projekt Blackbird, czyli kos

MAARTEN LAUPMAN
Partnerzy

O inspiracji

Ten czarny dom, zaprojektowany przez firmę Onix Architects, jest jak kos rozkosznie suszący swe skrzydła w cieple słońca. nowoczesna STODOŁA o powierzchni ponad 110 m2 stoi w wiejskim rejonie w południowo wschodniej części Holandii, w gminie Boxmeer.Otwarta część domu, chowająca się pod „skrzydłami ptaka”, zwrócona jest w stronę pięknych widoków najstarszych krajobrazów Holandii. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, by dominowały w nim naturalne kolory, które stanowią świetny kontrast dla czarnej zewnętrznej elewacji – zupełnie jak pomarańczowy dziób u czarnego samca kosa. Cały dom przypomina swym wyglądem stodołę, dzięki czemu wyraźnie nawiązuje do miejscowej architektury rolniczej.

Projekt domu z dużym dachem dwuspadowym mieści na parterze pokój spotkań, część Bed & Breakfast oraz dużą prywatną kuchnię. Poziom wyższy to z kolei rodzinny salon, sypialnia główna z łazienką oraz miejsce do zabaw dla dzieci, na które składają się trzy klasyczne, chowane w meblościankę łóżka oraz „domek do wspinaczki” połączony z biurkami do pracy.

Wykorzystane materiały we wnętrzu to połączenie wysokiej jakości sklejki , drewna, szkła i betonu, które miejscami ożywiają mocne kolory w stylu żółtej ochry, często stosowanej w elewacjach tutejszych farm.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA