Roberts Creek Residence

Burgers Architecture Sterling Lorence
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Rezydencja Roberts Creek autorstwa Burgers Architecture zrodziła się z potrzeby zjednoczenia konkurujących ze sobą pragnień: poczucia samotności oraz obcowania z rodziną z pełnym widokiem na morze. Usytuowany z dala od wody na Sunshine Coast w Kolumbii Brytyjskiej, Roberts Creek Residence łączy cechy lokalnych drewnianych domków i współczesnych mieszkań w fascynującą architekturę złożoną z serii trzech odrębnych obszarów, z których każdy ma własny sklepiony sufit.

Cedric Burgers, główny architekt, opisuje separację brył jako „obiekt w obiekcie”. Podział — dwie wewnętrzne przestrzenie mieszkalne oddzielone zadaszonym przejściem — umożliwia bezpośrednią widoczność oceanu z praktycznie każdego miejsca. W jednej strukturze znajduje się główna sypialnia. W drugiej pokój rodzinny, kuchnia i dodatkowa sypialnia. Z kolei trzeci zadaszony dziedziniec łączy te dwie części Roberts Creek Residence. Ponieważ część sypialniana jest oddzielona od wspólnych przestrzeni mieszkalnych, projekt przewiduje regularne wycieczki na zewnątrz. To z pewnością utrudni życie, jednak dla Właściciela kluczowym było obcowanie z naturą.

Wrażliwość Roberts Creek Residence

Chociaż właściwości wielokonstrukcyjne nie są niczym niezwykłym, ujednolicenie komponentów pod jednym dachem stanowi innowacyjne podejście do projektowania budynków mieszkalnych. Integralną częścią projektu Roberts Creek Residence były rozważania na temat istniejących drzew na placu budowy. Planując, Burgers dowiedział się od miejscowego arborysty, że konstrukcję można zbudować na systemach korzeniowych w sposób, który nie zagrażałby domowi, a jednocześnie nie szkodziłby drzewom. Dzięki oddzieleniu struktur i wykorzystaniu przestrzeni zewnętrznej rezydencja zapowiada wrażliwość na pandemię. Chociaż planowano go przed COVID, pokazuje, jak cel projektowania może się zmienić wraz ze zmianą okoliczności społecznych. Patio o powierzchni 56 metrów kwadratowych jest ważnym miejscem spotkań towarzyskich z sąsiadami lub rodziną. Jeśli coś jest dobrze zaprojektowane, może działać na wiele różnych sposobów.

Kultura i kontekst Kolumbii Brytyjskiej

Ponieważ nieruchomość była przekazywana przez rodzinę z pokolenia na pokolenie, klient był wcześniej powiązany z innymi budynkami w okolicy, w tym z pobliską przystanią dla łodzi nad wodą. Wyblakły, z gontowym dachem pokrytym bluszczem, hangar na łodzie był stałym elementem tej części wybrzeża. Pozostanie w tej koncepcji estetycznej rezydencji Roberts Creek, która nawiązuje do starszej formy, było oczywiste. Ta inspiracja pokazuje regionalne oko architekta, który mocno umieszcza Roberts Creek w kulturze i kontekście Kolumbii Brytyjskiej. Na plażach Roberts Creek jest mnóstwo drewna wyrzuconego na brzeg i zbłąkanych kłód. Ta obfitość drewna znajduje odzwierciedlenie w palecie materiałów domu. W stropach między deskami cykuty umieszczono daglezję zieloną. Pozostała część zewnętrzna to mieszanka okładzin cedrowych, stali i kamienia, która pasuje do palety kolorów plaży. Posadzki z polerowanego betonu zapewniają gustowną praktyczność, dzięki czemu mieszkańcy mogą przemieszczać się między różnymi strefami i nie martwić się zbytnio o ślady wody lub brudu w środku.

Lokalizacja: Sunshine Coast Regional District, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA