Saint Peter House z wyzwaniem od klimatu

Estudio Tecalli Proyecto Cafeína PATRICK LÓPEZ
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Saint Peter House, w wolnym tłumaczeniu Dom Świętego Piotra to wyjątkowy dom murowany zlokalizowany w San Pedro Cholula, Puebla, w Meksyku, zaprojektowany w 2019 roku przez studio architektoniczne Proyecto Cafeína i Estudio Tecalli.

Lokalność w sercu Saint Peter House

Zaprojektowany zgodnie z filozofią partycypacyjnego projektu, low tech high customization. Saint Peter House jest stworzony z cegieł, materiału szeroko stosowanego w regionie San Pedro Cholula. Ułożenie cegieł pochodzi z wiedzy miejscowej społeczności. Dzięki współpracy między pracownikami, architektami i klientem, dom o wysokim wyrafinowaniu zyskał na plastyczności.

Jednym z najistotniejszych czynników projektowania wynika właśnie z zaangażowania pracowników. Daje to możliwość rozwoju bryły w perspektywie średnio- lub długoterminowej, pozostawiając miejsce na przearanżowanie przestrzeni w miarę rozwoju rodziny. Pozostawiając również możliwość progresywności projektu, tak aby klient sam mógł budować i eksplorować inne materiały, faktury czy kolory. Jest to przykład kreatywnego potencjału, który istnieje w inkluzywnym, sprawiedliwym i zróżnicowanym otoczeniu. W takim podejściu strony aktywnie interweniują w proces architektoniczny, zapewniając autonomię, odporność bryły i dobre samopoczucie w jej wnętrzu.

Główna powłoka domu posiada 3 formaty elewacji stworzonej z cegieł – podwójna ściana, krata i szpic. Stąd bierze się wyrazistość Saint Peter House, które rozprowadzone w sposób funkcjonalny zamykają się bądź otwierają na otoczenie. W ten sposób zyskują naturalne światło lub przewietrzają przestrzenie wewnętrzne. Charakteru dodają okienne otwory, innym razem podwójna półpełna elewacja pomiędzy ścianą ceglaną a szkłem. Taki zabieg nie tylko zapewnia wysublimowaną estetykę, ale prywatność i bezpieczeństwo. Z drugiej strony, dzięki rozłożeniu na zmniejszonej powierzchni, Saint Peter House rośnie dzięki wzrostowi ścian z dodatkowego ołowiu, zyskując kilka centymetrów przestrzeni.

Technikalia

Parter posiada podstawowe pomieszczenia do życia. Tradycyjną przestrzeń mieszkalną dla 5 osób, salon, pokój dzienny o podwójnej wysokości i jadalnię z integralną kuchnią z widokiem na mały wewnętrzny ogród. Na tej kondygnacji mieści się również pralnia z możliwością suszenia ubrań na słońcu, dzięki wyjściu na ogród wewnętrzny. Znajdziemy tu także pełną łazienkę, która służy gościom, a także sypialnię, która ma własne bezpośrednie drzwi na ulicę. Ta początkowa sypialnia służy jako gabinet, a tym samym wyjście na zewnątrz, aby móc przyjmować klientów bez konieczności utraty prywatności, ale myśląc z wyprzedzeniem, gdy nie można już wspiąć się na piętro.

Na piętrze znajduje się główna sypialnia, w pełni wyposażona łazienka i taras, z drugiej strony z kolei umiejscowiono mały taras z widokiem na wewnętrzny ogród. Tarasy na piętrze w przyszłości mogą służyć rozbudowaniu bryły i zamienieniu ich powierzchni w dodatkowe pokoje.

Niektóre materiały wytwarzano we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami. Znajdziemy tu efekt finalny stworzony z rodzimego półproduktu, takie jak zlewy, inspirowane metate, mezoamerykańskim materiałem pochodzenia wulkanicznego wysokiej wytrzymałości, wykonanym przez kobiety-rzemieślników. A także metalowe oprawy oświetleniowe i przełączniki produkowane przez kowali i tokarzy z wioski.

Dom zaprojektowano tak, aby odpowiednio bez potrzeby wysokich prac konserwacyjnych z biegiem czasu odpowiadał na niekorzystny klimat Choluli. Położony na wysokości ponad 2000 m n.p.m., w pobliżu zwrotnika raka i w odległości około 50 km od krateru aktywnego wulkanu Popocatepetl, który w lokalnym języku nahuatl oznacza dymiącą górę naprawdę mierzy się z wyzwaniem.

Lokalizacja: San Pedro Cholula, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

PATRICK LÓPEZ