STAR House

Beczak / Beczak / Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowany dom znajduje się na działce z bezpośrednim dostępem do lasu. Głównym determinantem kształtu budynku była wytyczna, aby wszystkie najważniejsze pomieszczenia „spoglądały” na ścianę lasu. Jednocześnie Inwestorzy chcieli, aby dom był mocno nasłoneczniony, przestronny i jasny. Niestety wspomniany las zlokalizowany jest od północnej strony działki i obowiązuje od niego 25 metrowa linia zabudowy. W związku z powyższym, budynek musiał zostać „przytulony” do południowej granicy działki. Taka lokalizacja musiała pogodzić relację zamknięcia budynku względem zabudowy sąsiedniej i otwarcia względem nasłonecznienia z tej samej strony.

Z tych wymagających wytycznych, powstała rozłożysta bryła parteru w sąsiedztwie szklanego atrium po środku układu. Na bryle parteru zaprojektowano, zgodnie z wytycznymi planu miejscowego, dwie bryły o spadzistym dachu, mieszczące pokoje gościnne. Parter podzielono na trzy strefy spoglądające na las. Pierwszą stanowi oddzielna kuchnia, która będzie o poranku łapać słońce wschodnie, jadalnia z otwarciem na zadaszony taras oraz salon doświetlony bardzo wysokim oknem od strony zachodniej. Druga strefa to przestrzeń domowego wellness z otwieraną halą basenową, sauną oraz łazienką, do którego przechodzi się korytarzem, w pobliżu zielonego atrium. Trzecia strefa to część prywatna domu, gdzie znajduje się sypialnia master z łazienką i garderobą.

Od strony ogrodu i lasu, dom okolony jest tarasem z zadaszeniem. Piętro domu doświetlone jest lukarnami ze szklanymi zadaszeniami. Są one kluczowym elementem, umożliwiającym przenikanie światła do pomieszczeń, nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu pomieszczenia na piętrze zyskują przyjemną atmosferę.

Projekt: 2022-2023
Powierzchnia działki: 2 659 m2
Powierzchnia zabudowy: 537,8 m2
Powierzchnia użytkowa: 567,5 m2

Więcej inspirujących projektów od Beczak / Beczak / Architekci znajdziecie w ich mediach społecznościowych na FB oraz IG, a także w zakładce na naszej stronie.