Architekt
Lokalizacja
Montauk, Stany Zjednoczone
Nadmorski dom z elementami vintage
Nowojorskie studio T.W. Ryan Architecture odnowiło czarny dom w nadmorskim mieście Montauk na Long Island, nadając mu nowoczesny charakter poprzez zastosowanie jasnych wykończeń, które stanowią kontrast dla ciemnej elewacji tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem. Surf House, bo tak nazwano ten projekt, składa się z dwóch połączonych elementów z dwuspadowym dachem, które stoją na piaszczystej działce w Ditch Plains, słynnej z wietrznych plaż, popularnej wśród surferów w Montauk. Budynek ma powierzchnię 177 m², a od plaży dzielą go zaledwie dwa rzędy domów.
Studio T.W. Ryan Architecture przeprojektowało stary dom w taki sposób, by dostosować go do potrzeb młodej rodziny pochodzącej z nadmorskiego miasta w Irlandii, a obecnie mieszkającej w West Village w Nowym Jorku. Architekci zachowali większość cech zewnętrznych budynku, ale całkowicie zmienili układ wewnętrzny. Dawniej budynek miał garaż w dolnej części, a na górze znajdowały się trzy małe pokoje. Nowa klatka schodowa mieści się w małej przybudówce, z której wchodzi się na górne piętro, gdzie urządzono główne przestrzenie dzienne. Na niższym poziomie znajdują się trzy sypialnie oraz duża łazienka z dodatkowym zewnętrznym prysznicem. „Nowe ułożenie schodów pozwoliło przekształcić dawny garaż w nową sypialnię oraz stworzyć hol wejściowy i **wewnętrzną/zewnętrzną łazienkę” – wyjaśnia Thomas W. Ryan, założyciel studia.
Na piętrze znajduje się salon z piec na drewno oraz mała łazienka. Kuchnia i duży stół zostały umieszczone po przeciwnej stronie, sąsiadując z dużym, otwartym tarasem. „Małe pokoje na górze zostały zupełnie otwarte, odsłaniając konstrukcję oraz widoki na plażę. Powiększony taras można teraz osiągnąć dzięki nowym, przesuwnym drzwiom” – mówi Ryan. Czarna, prosta elewacja domu wspaniale komponuje się z różnymi odcieniami krajobrazu, podczas gdy pełne światła wnętrza tworzą silny kontrast. „W zgodzie z duchem wczesnych prac stylu Hamptons, autorstwa takich architektów jak Richard Meier i Charles Gwathmey, tradycyjne materiały zostały przekształcone w nowoczesne formy za pomocą uproszczonej palety kolorów oraz czystych, prymitywnych form” – tłumaczy Ryan. „Dom ocieplają naturalne materiały, wykończenia i krajobrazy typowe dla tej nadmorskiej okolicy”.
We wnętrzu zastosowano bielone deski sosnowe, które dominują w większości pomieszczeń, łącząc się z betonowymi podłogami na niższym poziomie oraz jasnym drewnem na piętrze. W salonie pozostawiono odsłonięte belki dachowe, pomalowane na biało, by idealnie pasowały do białych ścian szczytowych. Meble w stylu vintage, pomalowane na czarno, doskonale kontrastują z jasnymi materiałami, tworząc wyraźne połączenie z elewacją.