Fot. Sam Hartnett | Arch. Team Green Architects

Projekt znaturalnymi materiałami

Położony na wzgórzach na obrzeżach Arrowtown, ten wyjątkowy dom wychodzi na zbiór tradycyjnych szop gospodarczych zbudowanych przez dziadka właściciela, a liczne modrzewie na pierwszym planie zostały zasadzione przez jego prababcię. Chociaż farma została sprzedana, kiedy Mark miał pięć lat, budowanie tego domu było jak powrót do korzeni. Kluczowym założeniem projektu było ograniczenie emisji dwutlenku węgla w cyklu życia budynku, uzyskanie certyfikatu domu pasywnego Plus oraz Homestar 8. Ograniczony budżet skupił się na tym, by skala i forma budynku odpowiadały jedynie podstawowym potrzebom.

Fot. Sam Hartnett | Arch. Team Green Architects

Dla trzyosobowej rodziny zaprojektowano dwie sypialnie, łazienkę, pralnię oraz przestronny otwarty salon z kuchnią i jadalnią. Każda przestrzeń została zaplanowana z uwzględnieniem wymagań stolarskich, maksymalizując powierzchnię magazynową. Nachylenie działki zainspirowało kątowy projekt jednospadowego dachu, tworząc dwupiętrowy dom z całkowicie oddzieloną przestrzenią na poziomie podjazdu. Na tym poziomie mieści się trzecia sypialnia, łazienka i osobna przestrzeń mieszkalna dla rodziców Sian. Przeprowadzka miała miejsce tuż przed wybuchem pandemii COVID-19, dzięki czemu „mieszkanie” natychmiast stało się domowym biurem.

Fot. Sam Hartnett | Arch. Team Green Architects

Starannie zaprojektowane rozmieszczenie okien oraz geometria werandy optymalizują wykorzystanie energii słonecznej, minimalizując jednocześnie ryzyko przegrzania. Duże okna w pomieszczeniach mieszkalnych skierowane na północ oferują niezakłócony widok na szczyt Coronet i pasmo Crown, jednocześnie pozwalając słońcu na przenikanie do wnętrz w zimowych miesiącach. Wysoce izolowana i szczelna przegroda termiczna, w połączeniu z potrójnymi szybami, zapewnia minimalne zapotrzebowanie na ogrzewanie oraz zerowe zapotrzebowanie na chłodzenie latem. Operacyjny ślad węglowy jest neutralizowany przez panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu.

Fot. Sam Hartnett | Arch. Team Green Architects

Wybór materiałów i metod konstrukcyjnych miał kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody, wytwarzania odpadów oraz stosowania materiałów przyjaznych dla środowiska. Wysoce izolowana powłoka termiczna została stworzona z lokalnych paneli ściennych SIP oraz dodatkowej warstwy wełny Terra Lana z Nowej Zelandii. Membrany i taśmy Proclima zapewniają szczelną osłonę termiczną. Zewnętrzna elewacja jest prosta i elegancka, z ciemno barwionego cedru, a dach pokryty jest lnianą tacką. Okna są trójszybowe, zamontowane w ramach z modrzewia europejskiego.