Team Green Passive House

Team Green Architects Sam Hartnett
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Położony na wzgórzach na obrzeżach Arrowtown dom wychodzi na zbiór szop gospodarczych zbudowanych przez dziadka Właściciela. Wiele modrzewi znajdujących się na pierwszym planie zostało zasadzonych przez jego prababcię. Chociaż farma została sprzedana, gdy Mark miał pięć lat, budowanie tego domu było jak powrót do domu. Kluczową częścią założeń było ograniczenie emisji dwutlenku węgla w cyklu życia, uzyskanie certyfikatu domu pasywnego Plus i Homestar 8. Ograniczony budżet zapewnił, że skala i forma budynku były ograniczone tylko do tego, co było potrzebne.

Dla trzyosobowej rodziny stworzono dwie sypialnie, jedną łazienkę, pralnię i otwarty salon wraz z kuchnią i jadalnią. Maksymalizacja powierzchni magazynowej oznaczała, że każdą przestrzeń zaprojektowano tak, aby odpowiadała wymaganiom stolarskim.Nachylenie działki sugerowało jednospadowy, kątowy projekt, tworzący dwupiętrowy dom z całkowicie oddzielną przestrzenią na poziomie podjazdu, zaprojektowaną jako trzecia sypialnia, łazienka i oddzielna przestrzeń mieszkalna dla rodziców Sian. Data przeprowadzki miała miejsce tuż przed pandemią Covid-19, co oznacza, że to „mieszkanie” natychmiast stało się domowym biurem.

Staranne rozmieszczenie okien oraz geometria werandy optymalizują wykorzystanie energii słonecznej, unikając jednocześnie przegrzania. Duże przeszklenia w pomieszczeniach mieszkalnych skierowane na północ umożliwiają niezakłócony widok na szczyt Coronet i pasmo Crown, jednocześnie pozwalając słońcu na przenikanie przez całe pomieszczenia mieszkalne w miesiącach zimowych. Wysoce izolowana i szczelna przegroda termiczna oraz potrójne szyby w oknach zapewniają niewielkie zapotrzebowanie na ogrzewanie i zerowe zapotrzebowanie na chłodzenie w lecie. Operacyjny ślad węglowy jest neutralizowany za pomocą paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu.

Materiały i metody konstrukcyjne miały kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody, wytwarzania odpadów i stosowania nieszkodliwych materiałów. Wysoce izolowana powłoka termiczna jest utworzona z lokalnych paneli ściennych SIP oraz dodatkowej warstwy wełny Terra Lana z Nowej Zelandii. Membrany i taśmy Proclima służą również do tworzenia szczelnej osłony termicznej. Zewnętrzna paleta jest prosta, z ciemno barwionego cedru z dachem z tacki lnianej. Okna są trójszybowe w ramach z modrzewia europejskiego.

Lokalizacja: Arrowtown, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA