Architekt
Fotograf
Lokalizacja
Monachium, Niemcy
Okno na przyrodę
Obszary wiejskie w Niemczech często charakteryzują się typowymi domami jednorodzinnymi. Dotyczy to zwłaszcza wschodniego brzegu jeziora Ammersee, które leży w obszarze metropolitalnym Monachium. Kontrastem do tego miała stać się mała nowoczesna stodoła, która wyróżnia się swoją poddaną karbonizacji elewacją oraz dużymi przeszkleniami.
W przeciwieństwie do innych domów wolnostojących, został on ustawiony pomiędzy dwoma innymi budynkami – biurowcem oraz domem wielorodzinnym. I choć bezpośrednio przylega on do tego ostatniego, zdecydowanie wyróżnia się na tle swojego otoczenia. Tworzy wrażenie, że jest zupełnie niezależnym budynkiem. W ten sposób architekci stworzyli odrębną część miejskich zabudowań, nadając im inny charakter.
Cechą, która wyróżnia ten projekt jest wykorzystanie topografii działki, która odzwierciedla się w pomieszczeniach o różnych wysokościach i poziomach. Ta różnorodność jest czytelna, kiedy patrzy się od zewnątrz – na taras, piwnicę i dach. Wewnątrz jednak powierzchnie przechodzą płynnie jedna w drugą, tworząc różnorodność przestrzenną. Duże wycięcie w betonowej konstrukcji pozwala skierować przestrzeń wewnętrzną na mały las ze strumykiem. Pomaga to zniwelować wyraźną granicę między wnętrzem i jego otoczeniem.
Na parterze czarnej stodoły znajduje się kuchnia z salonem i jadalnią. Sypialnię z otwartą łazienką przeniesiono do piwnicy. Wejście z kuchnią zorganizowano na poziomie domu wielorodzinnego, ale uniesioną podłogę w jadalni dopasowano do działki. Dwa duże okna obrotowe pozwalają niemal zupełnie otworzyć dom od strony północnej i zachodniej.
Oryginalny kształt budynku odzwierciedla również kształt dachu. Jego część płaska przylega do apartamentowca, zmieniając swój kształt nad antresolą, gdzie przybiera formę dachu dwuspadowego.