Architekt
Fotograf
Lokalizacja
Tighnabruaich, Szkocja
Przemyślane połączenie
Architekci połączyli dwa mieszkania przylegające do tradycyjnego domu z kamienia w Szkocji, aby stworzyć The Den. Dom znajduje się na zboczu wzgórza w wiosce Tighnabruaich, z panoramicznym widokiem na kanał morski Kyles of Bute.
Studio Technique otrzymało zadanie połączenia dwóch małych mieszkań, aby stworzyć mieszkanie i pracownię o powierzchni 90 metrów kwadratowych. Pracownia współpracowała przy projekcie z klientami Paulem Stallanem ze Stallan-Brand Architects i jego żoną Seonaid, której rodzina była właścicielką mieszkania na poddaszu od lat 60. XX wieku. Obydwa mieszkania znajdowały się w małym domku przylegającym do większego wybudowanego w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Kiedy pojawiła się możliwość zakupu niższej nieruchomości, zrodził się pomysł połączenia obu mieszkań w jedną, bardziej praktyczną rezydencję.
Podczas otwierania zniszczonych przestrzeni odsłonięto oryginalne kamienne ściany i belki konstrukcyjne. Na tej podstawie powstał projekt skupiający się na konserwacji i przemyślanej modernizacji. „Odkryto bogatą paletę materiałów, które zestarzały się z biegiem czasu, tworząc niepowtarzalne cechy przestrzenne” mówi założyciel studia Jamie Ross „Ambicja klientów, aby zachować ten charakter i atmosferę, stanowiła kluczową część nowego projektu”.
Podczas gdy dokonano naprawy istniejącej kamieniarki The Den, konieczna była wymiana większości drewnianych belek stropowych, nadproży i konstrukcji dachu. Przegniłe drewno zastąpiono betonem i stalą oraz dodano nowy dach. Umożliwiło to wprowadzenie otworów zapewniających lepszy widok na okolicę. Pokryto również istniejący budynek nową powłoką odporną na warunki atmosferyczne. Stalowa okładzina The Den ma teksturowane wykończenie, które pomaga wytrzymać surowy morski klimat i tworzy odważny kontrast z wiktoriańską architekturą wioski. „Zestawienie starego i nowego, wyjątkowo rzeźbiarska forma i fachowe rzemiosło łączą się, tworząc wyjątkowy współczesny dom odzwierciedlający kreatywność i osobowości klientów” dodaje Ross.
Po południowej stronie pierwotnego mieszkania na poddaszu wprowadzono dwuskrzydłowe drzwi z balkonem i siedziskiem przy oknie. Bezramowe okno dachowe skierowane na północ wychodzi na leśny baldachim za domem. Architekci stworzyli przestrzenie mieszkalne na otwartym planie, które pomimo niewielkich rozmiarów sprawiają wrażenie jasnych i przestronnych. „Aby to osiągnąć, pomyśleliśmy o schodach, kuchni, łazience i schowku jako o meblach znajdujących się na większej przestrzeni, a nie o pojedynczych pokojach”.