Fot. Christophe Voisin | Arch. Alp’Architecture Sàrl

Renowacjahistorycznej STODOŁY w Szwajcarii

Na skraju lasu w dolinie Bagnes w Szwajcarii stoi STODOŁA, którą zmieniono i powiększono tak, by stała się wygodnym domem rodzinnym.

Fot. Archiwum prywatne

Z tyłu STODOŁY wprowadzono przybudówki. Miały one powiększyć przestrzeń, ale minimalnie wpływać na wygląd głównej fasady budynku. Widoczna część przybudówki na wyższym poziomie – ze względu na nowe deski i wykończenia dachu – wyłamuje się nieco swoim wyglądem od starej konstrukcji, ale nie zaburza całości. W najniższej, nowej części domu znalazło się wejście, garaż, łazienka oraz pomieszczenie na różnego rodzaju urządzenia i sprzęty. Nowe okna dopasowano wielkością tak, by tworzyły ramy dla konkretnych widoków na dolinę. Architekci uszanowali jednocześnie oryginalny wygląd budynku. Z niezwykłą dbałością zaprojektowano też wszystkie meble do zabudowy, aby wykorzystać maksymalnie każdy fragment dostępnej powierzchni.

Fot. Christophe Voisin | Arch. Alp’Architecture Sàrl

Ogromne znaczenie miał również aspekt związany ze zużyciem energii i wysoką jakością materiałów budowlanych. W ten sposób udało się stworzyć pierwszy budynek tego typu, który w Szwajcarii uzyskał certyfikat Minergie P. Przy współpracy z konsultantami ds. energii w firmie Acrowatt Sarl, w przebudowywanym domu zintegrowano z konstrukcją panele słoneczne i fotowoltaiczne oraz zamontowano podwójny system wentylacji. Było to sporym wyzwaniem ze względu na charakter tego budynku. Poważne zmiany energooszczędne były możliwe, ponieważ stara STODOŁA została całkowicie rozebrana. Ponumerowano przy tym oryginalne deski i inne elementy, które zostały następnie odnowione, wzmocnione lub wyprostowane w warsztacie. Zmieniono też część podziemną budynku, gdzie zastosowano beton. Na nim powstała nowa konstrukcja domu, na którą w końcu nałożono stare deski, aby odzyskać tradycyjny wygląd STODOŁY.