nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

Tiny House

O inspiracji

Ten maleńki domek, w którym od kilku lat mieszka Jessica ze swą rodziną, znajduje się na posesji na rolniczej wyspie Sauvie w pobliżu Portland.

nowoczesna STODOŁA jest wynikiem ciekawego eksperymentu ograniczania i ponownego wykorzystywania materiałów. Ciekawy jest jednak nie tylko dlatego, że jest mały i został przekształcony w oparciu prawie wyłącznie o materiały z odzysku, ale też dlatego, że był już przekształcany cztery razy.
Domek został wybudowany na początku lat 40-tych jako część wioski Vanport, która stała się sypialnią dla pracowników pobliskiej stoczni. W 1948 roku wioska została jednak zniszczona przez powódź, a sam dom zaniosła rzeka na wyspę Sauvie, gdzie wykorzystywany był dla gęsi. Lata później został odnowiony i stał się domkiem na wynajem.

Kiedy Jessica i Yianni kupili tę działkę w 2008 roku, zdecydowali się na przebudowę. Pierwszym krokiem było przekształcenie wnętrza tak, by można było maksymalnie wykorzystać przestrzeń. „Duży pokój” mieści kuchnię, jadalnię i salon z dużymi, wbudowanymi na stałe sofami, które przekształcają się na łóżka dla gości.

Szuflady pod łóżkami kryją dziecięce zabawki, a ściana z półkami mieści mnóstwo książek. W przestrzeni głównej podniesiono sufit, ale nad łazienką i sypialnią urządzono pomieszczenie sypialne dla rodziców, gdzie wchodzi się po drabinie.

Nowe, energooszczędne okna dochodzą aż do sofy i pozwalają dzieciom i kotom wchodzić do środka w mniej standardowy sposób. Ściany docieplono i pokryto ponowie deskami, znalezionymi w pobliskiej stodole. Nowe podłogi zrobiono z miejscowego dębu, a stół w jadalni z drzewa orzechowego. Piec opalany drewnem bez problemu radzi sobie z ogrzaniem tej niewielkiej przestrzeni domku.

W ramach przebudowy odnowiono też stary dach, który jednak zachował swój stary charakter. Pokryty jest mchem i paprociami rosnącymi wzdłuż przełomu rzeki Columbia. Zielony dach stanowi również dodatkowe ocieplenie domu i jest zabawnym kontrastem dla tradycyjnego, białego domku.

Pomimo niewielkich rozmiarów, dom jest wygodny i prawie co weekend wypełniony rodziną i przyjaciółmi przyjeżdżającymi tu z Portland, by nacieszyć się wiejską okolicą. Yianni i Jessica skupili się też na hodowli i uprawie. W pierwszym roku po zakupie działki stworzyli sporą cieplarnię, w której rosną warzywa i owoce. Hodują także własne kury i pszczoły, a od sąsiadów kupują mleko kóz i krów, by produkować własne sery.

Lokaliazcja: USA

Tekst: nowoczesna STODOŁA