Tradycyjna forma i energia z dachu SunRoof

SunRoof

Kategorie: Domy ceglane Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Dom XXI wieku od ANTA ARCHITEKCI

Nowoczesna architektura powinna czerpać z tradycji. Szczególnie, gdy budynek ma stanąć w podmiejskim otoczeniu. Ideę tę doskonale oddaje projekt domu jednorodzinnego w Owczarni pod Warszawą, autorstwa Daniela Cieślika i jego pracowni ANTA ARCHITEKCI. Powstał w odpowiedzi na szczegółowe wytyczne przyszłych mieszkańców, które dotyczyły zarówno funkcji, jak i tradycyjnej formy. Nie mogło zabraknąć też innowacyjnych rozwiązań takich jak dach solarny od SunRoof.

– „Inwestor zaufał nam w zakresie naszej interpretacji jego oczekiwań. Dzięki temu dom wyraźnie nawiązuje do zabudowy wiejskiej, ale ma w sobie również element pracowni ANTA ARCHITEKCI” – podkreśla Daniel Cieślik, architekt i założyciel ANTA ARCHITEKCI.

ANTA ARCHITEKCI to autorska pracownia powołana do życia w 2003 roku. Na przestrzeni 19 lat zdobyła uznanie inwestorów, a dzięki ich zaufaniu oraz zaangażowaniu utalentowanego zespołu architektów ma na swoim koncie blisko tysiąc zrealizowanych projektów i wiele prestiżowych nagród. Zespół pracowni stanowi 20 architektów oraz 14 specjalistów branżowych z zakresu konstrukcji oraz instalacji.

​Dach zamieniony w słoneczną elektrownię

Prosty, dwuspadowy dach? Tak, ale niesymetryczny i pełniący funkcję prywatnej, słonecznej elektrowni. System SunRoof 2w1, czyli zintegrowane pokrycie fotowoltaiczne, nie tylko chroni i izoluje budynek, ale wytwarza też prąd do ogrzewania domu, korzystania z urządzeń elektrycznych czy naładowania samochodu elektrycznego. Monokrystaliczne moduły glass-glass, tworzące zewnętrzną warstwę dachu, zapewniają wytrzymałość i doskonałą odporność na warunki atmosferyczne. Uwagę przyciąga lśniąca, gładka powierzchnia pokrycia, stanowiąca estetyczne zwieńczenie domu.

Jak zaznacza Martyn Szczepankowski, współzałożyciel i Head of CEE SunRoof, „dzięki wykorzystaniu najwydajniejszej obecnie technologii solarnej i zintegrowaniu jej z dachem można zyskać maksymalną niezależność energetyczną, osiągnąć znakomity efekt wizualny, a także zadbać o bardziej ekologiczną przyszłość dla nas i naszych bliskich”.

Betonowy „silos” – przekorny i nieszablonowy

Elewacja z cegły i drewna? Jak najbardziej, ale w połączeniu z dużymi przeszkleniami i nawiązującym do silosów modułem z betonu, z tarasem na dachu. I to właśnie ten betonowy „silos” stanowi o sile projektu. Jest nieszablonowy, wyróżnia się, a jednocześnie przekornie pasuje do całości. I jeszcze z jego dachu rozciąga się piękny widok na okolicę.

Liczne i duże przeszklenia pozwalają na naturalne doświetlenie domu. Wpuszczają promienie słoneczne we wszystkie jego zakątki, dostarczając mieszkańcom dobrej energii i otwierając na otaczającą przyrodę. Nadają też elegancji i lekkości budynkowi.

Całość tworzy dobrze zbalansowaną i przyjazną przestrzeń, będącą kwintesencją funkcjonalnego designu. Zastosowane rozwiązania w pełni współgrają ze sobą, znakomicie łącząc to, co atrakcyjne wizualnie, trwałe i praktyczne podczas użytkowania. Oferują wygodne, ekologiczne życie z dala od zgiełku miasta.

„Dla nas nowoczesny dom to przede wszystkim wszystko, co zapewnia komfort. Ma być w pełni niezależny i ekonomiczny, dzięki własnemu ujęciu wody i wydajnej instalacji fotowoltaicznej. To dom dwudziestego pierwszego wieku podany w tradycyjnej formie” – dodaje Daniel Cieślik.

Lokalizacja: Owczarnia, Polska

Partner

SunRoof

Autor projektu:

Anta Architekci