Villa Fleisch

ARSP Architekten Zooey Braun Photography
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

W kontekście osiedla domów jednorodzinnych Rüttenersch budynek ten zaprojektowano w 1929 roku przez architekta Wilhelma Fleischa na zlecenie miasta Dornbirn. Przedłużono do północnej strony ogrodu w 1935 roku przez rodzinę Cartellieri o dodatkowe 4 metry.

Podczas najnowszej renowacji zachowano istniejącą strukturę przestrzenną, niewielkie mieszkanie najmu i pokój gościnny na parterze oraz mieszkanie rodzinne na dwóch górnych kondygnacjach. Dwie górne kondygnacje przebudowano zgodnie z koncepcją mieszkaniową właściciela. Ściany przesuwano, wyburzano i odbudowywano, dzięki czemu powstały logiczne sekwencje pomieszczeń z określonymi widokami.

Po niezabudowanej dotąd północnej stronie budynku stalowa nadstawka na całej wysokości konstrukcji umożliwia dostęp z zewnątrz na wszystkie kondygnacje. Abstrakcyjny język form i ograniczony wybór materiałów przedstawiają sylwetkę budynku w rzeźbiarskiej formie. Od strony ulicy kolorystyka budynku jest ponownie dopasowana do kontekstu osiedla i poza tym niezmieniona.

Lokalizacja: Dornbirn, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA