Villa Schoorl

JEROEN MUSCH
Partnerzy

O inspiracji

W tym zmodernizowanym przez Studio Prototype budynku rolniczym ważną rolę odgrywają otwarte i funkcjonalne przestrzenie, które tworzą zarys typowego holenderskiego domu.

W jednym z najpiękniejszych terenów wydmowych w Holandii leży małe miasteczko o nazwie Schoorl. Miejsce to jest niemal surrealistyczne – otacza je spokój, łąki, przyroda i przepiękne widoki. Całość tworzy oryginalny krajobraz holenderski, który obecnie trudno już spotkać w stanie nienaruszonym. Na końcu jednej z najładniejszych uliczek otoczonych drzewami znajduje się Villa Schoorl – odnowiona farma, która stała się idealnym miejscem zamieszkania dla współczesnej rodziny.Oczekiwania klientów zostały przełożone na jasny i prosty plan przestrzeni, który stał się punktem wyjściowym do organizacji całego konceptu przestrzennego. Plan został nieco zmodyfikowany i przerobiony na otwartą i funkcjonalną przestrzeń typowego holenderskiego domu. W zależności od swych funkcji pomieszczenia zostały zaprojektowane w sposób bardziej otwarty lub zamknięty.

Kilka pomieszczeń nawiązuje do pewnej skali po stronie zewnętrznej domu, co sprawia, że cała bryła budynku lepiej dopasowuje się do otoczenia i potrzeb mieszkańców. Przestrzenie wydają się współgrać ze sobą i główną bryłą domu. W wyniku tego udało się osiągnąć spójny efekt końcowy, który pomimo swego nowoczesnego charakteru nie narzuca się swemu otoczeniu.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA