Villa Schoorl

Studio Prototype Robertino Nikolic Jeroen Musch
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W tym zmodernizowanym przez Studio Prototype budynku rolniczym ważną rolę odgrywają otwarte i funkcjonalne przestrzenie, które tworzą zarys typowego holenderskiego domu. W jednym z najpiękniejszych terenów wydmowych w Holandii leży małe miasteczko o nazwie Schoorl. Miejsce to jest niemal surrealistyczne – otacza je spokój, łąki, przyroda i przepiękne widoki. Całość tworzy oryginalny krajobraz holenderski, który obecnie trudno już spotkać w stanie nienaruszonym.

Na końcu jednej z najładniejszych uliczek otoczonych drzewami znajduje się Villa Schoorl – odnowiona farma, która stała się idealnym miejscem zamieszkania dla współczesnej rodziny. Oczekiwania klientów zostały przełożone na jasny i prosty plan przestrzeni, który stał się punktem wyjściowym do organizacji całego konceptu przestrzennego. Plan został nieco zmodyfikowany i przerobiony na otwartą i funkcjonalną przestrzeń typowego holenderskiego domu. W zależności od swych funkcji pomieszczenia zostały zaprojektowane w sposób bardziej otwarty lub zamknięty.

Zewnętrzna powłoka jest wykonana z czarnego metalu, kombinacji anodyzowanego aluminium w przypadku elewacji bocznych i dachu oraz solidnej, jednoczęściowej, walcowanej blachy stalowej w przypadku elewacji frontowej. Płomienie, które charakteryzują walcowaną stal, mają pewne naturalne piękno, związane z jej naturalnym otoczeniem. Wysoki poziom szczegółowości charakteryzuje willę. Studio PROTOTYPE osiągnęło to udoskonalenie, częściowo przejmując rolę wykonawców i podwykonawców, na przykład inicjując opracowanie przezroczystej powłoki, aby zachować charakterystyczne naturalne oznakowanie walcowanej stali i zapobiec utlenianiu w surowym, słonym klimacie morskim.

Kilka pomieszczeń nawiązuje do pewnej skali po stronie zewnętrznej domu, co sprawia, że Villa Schoorl lepiej dopasowuje się do otoczenia i potrzeb mieszkańców. Przestrzenie wydają się współgrać ze sobą i główną bryłą domu. W wyniku tego udało się osiągnąć spójny efekt końcowy, który pomimo swego nowoczesnego charakteru nie narzuca się swemu otoczeniu.

Lokalizacja: Schoorl, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA