Współczesna STODOŁA od TRZY.BE Architekci

TRZY.BE Architekci

Partnerzy

O inspiracji

Każdy dom powinien być wyjątkowy. Na jego funkcję i formę mają wpływ oczekiwania klientów, wielkość działki i jej unikatowe usytuowanie względem otoczenia. Tak też jest w przypadku domu jednorodzinnego, który zaprojektowaliśmy dla naszych klientów.

USYTUOWANIE BUDYNKU NA DZIAŁCE

Działka, na której ma stanąć dom jest stosunkowo duża, jednak przecięta linią niskiego napięcia. W znaczny sposób ograniczyło to możliwość zabudowy działki i zmusiło nas do zlokalizowania domu w jej północnej części.

OGRANICZENIA PROJEKTOWE

Otoczenie działki jest nietypowe. Od południa mamy drogę krajową a od wschodu i zachodu działka graniczy z drogami wewnętrznymi prowadzącymi do sąsiednich posesji. Od północy natomiast przylega do sąsiada, który w odległości 4 m od wspólnej granicy buduje już swój dom. Oznacza to brak strefy całkowicie prywatnej.

Klientom bardzo zależało na tym by zlokalizować część dzienną (salon, jadalnię, kuchnię) oraz swoją sypialnię wraz z prywatną łazienką i garderobą na parterze. Dodatkowo blisko przy strefie rodziców architekci z TRZY.BE Architekci mieli zaprojektować pokój, który mógłby posłużyć dzieciom w pierwszych latach życia zanim rodzice zdecydują się przenieść je do swoich pokojów, które są zaplanowane na piętrze. Później ten pokój stanie się pokojem gościnnym/gabinetem.

Po wnikliwej analizie plusów i minusów różnych rozwiązań funkcjonalnych TRZY.BE Architekci zdecydowali się na możliwie duże zamknięcie bryły budynku od stron sąsiadujących dróg. Jednocześnie otworzyli wnętrza w kierunku południowym – na przestrzeń rozległego ogrodu. Co prawda otwierają się tym też na drogę, natomiast ogród jest tak duży, że nie będzie się tego odczuwało a roślinność wysoka i średnia stworzy barierę wizualną i akustyczną.

Konsekwencją tych wytycznych było zlokalizowanie salonu i jadalni otwartych na południe oraz na zachód tak by popołudniowe i wieczorne słońce mogło penetrować w kontrolowany sposób wnętrza. Przylegająca do salonu sypialnia rodziców również skierowana na ogród, pozwala cieszyć się widokiem zielonej przestrzeni już od samego rana. Jeśli zapragniemy możemy w kilka sekund wyjść na trawnik lub na taras.

Okno do łazienki rodziców jest w taki sposób ukryte za drewnianymi lamelami, że kąpiąc się w wannie możemy podziwiać widok na duży ogród przy jednoczesnym poczuciu intymności i braku obaw o to, że ktoś z ulicy nas zobaczy.

Zlokalizowanie tylu funkcji na parterze sprawiło, że pokoje dzieci, łazienka i pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane na piętrze zajmują tylko część powierzchni domu. Pozwoliło to na zaprojektowanie wysokich wnętrz w salonie i jadalni i spełnić tym kolejne z marzeń inwestorów.

BRYŁA BUDYNKU/ ELEWACJA

Klientom zależało na efektownym wyglądzie przy zachowaniu jak najmniejszej ilości środków wyrazu. Z tego względu zdecydowaliśmy się na prostą formę budynku uzupełnioną jedynie o konstrukcje zadaszenia wejścia do budynku oraz dla samochodów. Dodatkowo jako akcent właśnie w tej strefie zastosowaliśmy inny materiał elewacji – modrzew syberyjski. Wprowadzone drewniane pionowe lamele w pozostałych częściach budynku nie są tam przypadkowo. Wprowadzenie ich przed oknami łazienki oraz kuchni pozwala na uzyskanie większej intymności we wnętrzu oraz kontrolę nasłonecznienia.

Dla dodatkowego doświetlenia strefy wejściowej w zadaszeniu wprowadziliśmy sporych rozmiarów otwór, który pozwolił na umieszczenie tam niewielkiego drzewka ozdobnego. Naturalna żywa rzeźba w postaci małego drzewa będzie upiększać przestrzeń wejściową i dodawać wyjątkowego charakteru budynkowi.

Komentarz zachwyconego inwestora, gdy przedstawiliśmy mu koncepcję

„ (…) (ten budynek) to taka jakby tajemnica, stoisz przed furtką i widać tylko jedno okno, długą alejkę na wprost. Nie ma drzwi. Przechodzisz przez lamele i otwiera się przestrzeń (…)”

Lokalizacja: Polska