Współczesna ZAGRODA

DomPP.pl | Majchrzak Pracownia Projektowa

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

ZAGRODA jako kompleks trzech budynków: budynku mieszkalnego, wiaty garażowej oraz małego budynku podręcznej pracowni pasiecznej zaprojektowana została na działce o łagodnym nachyleniu z pięknym widokiem na las od strony północnej.

Orientacja działki względem stron świata ustala dwa podstawowe kierunki widokowe: południowy na ogród oraz północny na las. Zdeterminowały one układ zabudowy na działce w celu maksymalnego wykorzystania kontekstu miejsca i zwiększenia walorów użytkowych zabudowy.

Minimalizm w zgodzie z naturą

Budynek mieszkalny usytuowano w najwyżej położonej części działki. Parter zaprojektowany w formie rozbudowanej przestrzennie minimalistycznej bryły pozwolił uzyskać efekt wkomponowania bryły w układ działki stając się częścią naturalnego wzniesienia. Horyzontalny układ parteru przełamano poprzecznie nałożoną tradycyjną bryłą poddasza, która stanowi jednocześnie łagodne zamknięcie budynku, który rozpływa się w otoczeniu.

Ukształtowanie działki wykorzystano w lokalizacji pozostałych budynków Zagrody. Wiata garażowa stanowiąca uzupełnienie dla garażu podziemnego usytuowana została na niższym poziomie działki w bliskiej odległości od drogi dojazdowej. Nie zakłóca w ten sposób funkcji mieszkalnej oraz nie koliduje z częścią rekreacyjną działki. Najmniejszy tradycyjny budynek pracowni pasiecznej usytuowano w narożniku działki.

Plan i funkcjonalność Zagrody

Przyjęte założenia kompozycyjne kontynuowane są w układzie funkcjonalnym budynku mieszkalnego. Zaprojektowanie parteru budynku na rzucie litery H umożliwiło pełne strefowanie budynku oraz wydzielenie przestrzeni prywatnych dla mieszkańców w wewnętrznych naturalnych zielonych „dziedzińcach” zaprojektowanych jako oddzielne tarasy południowy i północny, które stanowią kontynuacje centralnie usytuowanego pokoju dziennego. Dominującą funkcję pokoju dziennego pokreślono poprzez jego „przeźroczystość” i zaprojektowanie w sposób zapewniający jak najlepszy widok. Z przyjętego układu wynika jeszcze jedna ważna zaleta funkcjonalna budynku. Strefa południowa, wokół której zaprojektowano kuchnię i przeciwległe pokoje dziecinne stwarza idealne warunki dla rodzinnego spędzania czasu. Północna część budynku z gabinetem oraz sypialnią główną i widokiem na las stanowi idealne miejsce dla towarzyskiego spędzania czasu. W okresie letnim poprzez duże szklenia pokój dzienny z przyległymi dwoma tarasami stanowi idealna strefę wypoczynkową.

Uzupełnieniem funkcji jest prosta tradycyjna konstrukcja poddasza zaprojektowanego jako przestrzeń do dalszej aranżacji w zmieniającej się rzeczywistości.

„W naszych projektach zawsze staramy się maksymalnie wykorzystać kontekst miejsca oraz tworzyć wnętrza, które w sposób naturalny przenikają się z otaczającym krajobrazem”. Więcej projektów od pracowni DomPP.pl – Majchrzak Pracownia Projektowa znajdziecie w ich zakładce na łamach nowoczesnej STODOŁY. Śledźcie ich codzienność w mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego: 320,95 m2
projekt: 2022/2023
realizacja: 2023 –