XVIII-wieczna oaza

Thomas Dane Caroline Marcq Peter Beardsley Mark Anthony Fox
Kategorie: Domy kamienne Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

XVIII-wieczny dom wiejski w Gloucestershire o prostym, spokojnym wnętrzu. Mieszkając na tym gospodarstwie w Gloucestershire dwie dekady temu, w 2015 roku właściciel galerii, Thomas Dane, ponownie zaczął do niego wracać. Po raz kolejny stało się ono cenną przystanią dla niego i jego przyjaciół.

Wewnątrz dom jest skromny. Na parterze pokoje pełnią funkcję amfilady: pomieszczenie na buty prowadzi do kuchni, która z kolei prowadzi do przytulnej jadalni z przyciemnianym kominkiem, a następnie do salonu na drugim końcu domu. dom. Znajduje się tam również przytulna sypialnia o podwójnej wysokości z odsłoniętymi belkami stropowymi. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie, łazienka i biblioteka, a kolejne piętro – przebudowa poddasza z XX wieku autorstwa architekta Detmara Blow – mieści sypialnię z łazienką i pokój gościnny. „Wszelkie zmiany, które wprowadzałem, na przestrzeni lat następowały stopniowo” – wyjaśnia Thomas. „Wzbraniałem się przed gruntownym remontem, bo po prostu go nie potrzebowałem”.

Dekoracyjnie dom jest prosty i zrelaksowany. „Niewłaściwie byłoby przesadzić z wnętrzem, biorąc pod uwagę jego stosunkowo skromny wygląd zewnętrzny” – mówi Thomas, który zwrócił się do dekoratorki wnętrz z Gloucestershire Caroline Marcq o pomoc w zakresie tekstyliów, mebli i oświetlenia. „Praca z lokalną ludnością i firmami była przyjemną częścią życia tutaj” – dodaje. Na ścianach jest mniej dzieł sztuki, niż można by oczekiwać od właściciela galerii. „Chciałem, żeby to była odskocznia od tego, co robię” – wyjaśnia Thomas.

Tak naprawdę to w ogrodzie doszło do najważniejszych interwencji. Jak mówi Thomas: „Chciałem wzmocnić relację między domem a ogrodem, nie ingerując w jego powiązanie z gruntami rolnymi znajdującymi się dalej”. Z pomocą projektanta krajobrazu Petera Beardsleya wycięto ogromne połacie jeżyn, aby zrobić miejsce dla łąk z dzikimi kwiatami, które teraz wiją się wokół domu.

Lokalizacja: Gloucestershire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA