Z widokiem na wulkany Puntiagudo i Osorno

LUCAS MAINO FERNANDEZ Marcos Zegers
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Zlokalizowany niemal na szczycie wzgórza na północnym brzegu jeziora Rupanco w Chile, projekt ma uprzywilejowaną lokalizację z widokiem na wulkany Puntiagudo i Osorno oraz wspomniane wcześniej jezioro Rupanco. Orientacja projektu jest zaprzeczona, gdyż zwrócony jest na południe, w opozycji do lokalnej konwencji „wykorzystania północy”.

Z tego „problemu” wyłaniają się szanse i wyzwania. Jako pierwsze rozwiązanie proponuje się świetlik ciągły na północnej ścianie projektu, który odpowiada za doświetlenie wnętrza domu światłem dziennym, doświetlenie korytarza głównego oraz przestrzeni ogólnodostępnych salonu i jadalni.

Rozkład programowy jest prosty, składa się z pięciu sypialni i pięciu łazienek, kuchni, salonu, jadalni, miejsca na grilla oraz zadaszonego miejsca parkingowego. Wszystko to jest zjednoczone w jednym tomie z lekką przerwą, która prowadzi i zaznacza różnicę między przestrzeniami wspólnymi i prywatnymi, które są rozprowadzane przez centralny korytarz. Ponadto uwzględniono szereg przestrzeni zewnętrznych i półzewnętrznych, takich jak tarasy, miejsca do grillowania i parkingi.

Choć wyglądu domu nie podkreślają duże operacje formalne, formalne decyzje tkwią w detalach. Takich jak delikatna przerwa oznaczająca dostęp i rozróżnienie pomiędzy przestrzeniami wspólnymi i prywatnymi. Odzwierciedla się to głównie w grze sufitów wewnętrznych. Nie są one widoczne w wyglądzie zewnętrznym dachu, aby nadać inny charakter i osobowość każdej z jego przestrzeni. Na przykład w przypadku sypialni sufit wewnętrzny jest dwuspadowy i niższy, co zapewnia bardziej przyjazną przestrzeń. Salon i jadalnia domu to duża, ciągła przestrzeń z odsłoniętymi belkami i betonowym kominkiem, natomiast w kuchni dach zamienia się w płaski strop.

Pod względem materialnym, dom prezentuje elementy, które integrują go z wyobrażeniem okolicy. Nawiązują do starych budynków, STODÓŁ i domów w południowym Chile, ze zmiennymi, które zapewniają nowoczesny charakter, bez radykalnego zerwania z estetyką poszukiwaną przez klienta. Nowoczesna STODOŁA zbudowana jest głównie z sosny szlachetnej, natomiast okładzinę stanowi impregnowany gont sosnowy i modrzewiowy.

W ten sposób CASA AM staje się wyjątkowym wyzwaniem. Odpowiada na istotne i podstawowe tematy architektury: życie, aktorstwo, trwałość, cyrkulacja, dostęp, światło i cień, orientacja i lokalizacja.

Lokalizacja: Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA