Flo

Laureen Putzolu Anders Byng Strøm Jan Khür (Abrakadabra Studio)
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Niedawno na obszarach wiejskich, około godziny drogi od Oslo, grupa małych gmin pragnie podzielić się ze światem swoim kawałkiem norweskiej przyrody i historii. Taki przykład stanowi Flo, wynajmowana kabina pozbawiona sieci energetycznej, pływająca po Kanale Halden, najstarszej drodze wodnej w Norwegii. Wspólnie z Parkiem Regionalnym Halden Canal współzałożyciel STRÅ, Anders Byng Strøm i Laureen Putzolu ze Studio OSMA zaprojektowali zakwaterowanie na wodzie, aby przedstawić nowicjuszom naturalne piękno tego obszaru i bogatą historię pozyskiwania drewna.

„[Pomysł] polegał na wykorzystaniu architektury jako sposobu na dotarcie do większej liczby ludzi lub być może do innego segmentu” – mówi Strøm, który dorastał w pobliżu. „W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele domków w koronach drzew i empirycznych koncepcji architektonicznych, ale ten projekt był okazją do stworzenia innego noclegu w oparciu bardziej o walory regionu”. Mimo że w 1982 r. kanałem przepłynęło ostatnie drewno, przemysł pozyskiwania drewna pozostawił niezatarty ślad na tym obszarze. Przez ponad 600 lat okoliczne drogi wodne służyły do transportu kłód. Zbudowany w latach 1852–1860 kanał Halden odegrał kluczową rolę w handlu. Jego odbudowa w ostatnich latach umożliwia odwiedzającym podróż po cieku wodnym, przemierzając trzy śluzy i pięć jezior. Podobnie jak poprzednie drewno, kabina o powierzchni 30 metrów kwadratowych została zaprojektowana tak, aby można ją było przepuszczać przez śluzy i przemieszczać po drogach wodnych.

Flo – sfinansowanie i konstrukcja

Pomysł na pływającą kabinę zrodził się w studium koncepcyjnym przeprowadzonym przez Snøhetta w 2019 r. Flo to eksperyment, którego koszt budowy wyniósł około 112 500 dolarów podarowanych przez banki krajowe i który, jak mają nadzieję jego członkowie, może zostać przekształcony w większą koncepcję, która może pobudzić turystykę w regionie. Konstrukcja kabiny stanowi przekonujący powód do odwiedzenia. Prostokątna podstawa spoczywa na pływającym elemencie, a ukośne linie dachu o odwróconym nachyleniu przyciągają wzrok w stronę rozległej przestrzeni otoczenia. Wewnątrz linia dachu wyznacza dwie strefy mieszkalne, oddzielając przestrzeń spotkań towarzyskich i kuchnię od prywatnej wnęki sypialnej i łazienki. Zabudowane meble sprawiają, że wnętrza wyglądają przytulnie.

Konstrukcja z drewna świerkowego jest hołdem dla historii wycinki tego obszaru. Na zewnątrz znajduje się rustykalna fasada w stylu bakhon z szorstkimi końcami z łupanego drewna, które nawiązują do drewna przewożonego kanałem. Światło słoneczne przenika przez listwy, oświetlając eleganckie zastosowanie drewna w gładkim wnętrzu kabiny. Nieobrobione drewno pokrywa sufit i podłogi, co odzwierciedla bezpretensjonalne i opłacalne podejście. Centralnym punktem wnętrza jest czarny kominek zbudowany przez lokalnych rzemieślników. Ci, którzy chcą spróbować swoich sił lub po prostu zrelaksować się w niezwykłym otoczeniu, mogą zarezerwować pobyt na dwie noce. I chociaż miejsce zakotwiczenia kabiny może się różnić w zależności od pory roku, otoczenie i jego bogata historia nie prowadzą donikąd.

Lokalizacja: Halden, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole