La Cabane Perchée

Cyril Chênebeau Aldo Amoretti
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Refleksja architektów skupiła się najpierw na potrzebie zaprojektowania chaty zdolnej do przystosowania się do wielości sytuacji topograficznych i krajobrazowych występujących na tym silnie zalesionym terenie. Dogłębna analiza programu i specyfikacji określonych przez zamawiającego poprowadziła do zaproponowania projektu kabiny o lekko wydłużonym jednolitym kształcie.

Architektura La Cabane Perchée gra na dwoistości między tradycyjną formą zabudowy a współczesnym „alternatywnym” siedliskiem osadzonym na stosach. Prosta i kompaktowa wolumetria. Graniastosłup dziewięcioboczny, z dwustronnym dachem spoczywającym na trójwymiarowej konstrukcji złożonej z samonośnych drewnianych słupków w kształcie litery V. Prace koncentrowały się na możliwości zaoferowania, poprzez architekturę, zanurzenia się w wyjątkowym miejscu na skraju Parku Narodowego Mercantour. Przyroda i słońce przefiltrowane przez modrzewie hojnie przenikają do wnętrz. Każda chwila dnia oferuje wyjątkowe wrażenia i światło między cieniem a światłem.

Od wewnątrz widok rozciąga się w sześciu kierunkach. Układ zaprojektowano jako elastyczny, aby sprostać zróżnicowanej i wymagającej klienteli. Chatę można więc zastosować w konfiguracji typu open space typu „loft” lub w konfiguracji z przegrodami poprzez zastosowanie prostych przesuwnych paneli zamykających przestrzenie nocne. Objętość wnętrza jest duża z sufitem pod spadzistym dachem. Przestrzeń wspólna zorganizowano wokół pieca z centralnym paleniskiem.

Materiały są szlachetne i trwałe, a montaż i detale konstrukcyjne zadbane. Wykładziny i meble są starannie dobrane, aby podkreślić autentyczny i współczesny charakter tego miejsca. W ten sposób projekt oferuje „wzorowe i komfortowe” mieszkania przez cztery pory roku z „najwyższym” poziomem usług. Umożliwia to zaoferowanie przyszłym użytkownikom wyjątkowych wrażeń zanurzonych w sercu masywu leśnego Boréon.

Lokalizacja: Saint-Martin-Vésubie, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole