Naust

Espen Surnevik Rasmus Norlander
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Na wyspie Sokn znajduje się Naust: mały i nowoczesny dom wakacyjny, który zastąpił dwustuletnią popadającą w ruinę przystań dla łodzi. Trudny remont przypadł w ręce architekta Espena Surnevika, którego klient poprosił o stworzenie współczesnego domu przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych funkcji hangaru dla łodzi.

Położony nieco dalej od brzegu, Naust zakotwiczono w ziemi lokalnym kamieniem morenowym, który nadaje rezydencji charakter. Ciężar tego kamiennego fundamentu zrównoważono przez nadbudowę pokrytą utlenionym cynkiem, materiałem, który powinien z wdziękiem przetrwać w surowym nadmorskim klimacie. Nowa bryła nawiązuje do starych hangarów dla łodzi w okolicy z niskimi kątami dachu i ręcznie robionymi ceramicznymi dachówkami. Do odtworzenia pięknych konstrukcji kratownicowych wykorzystano drewno.

Kontynuując temat łączenia starego i nowego, nowoczesne meble i urządzenia mieszają się z tradycyjnym tłem domu wakacyjnego. „Połączenie prehistorycznych części budynku i nowoczesnej technologii sprawia, że cały budynek budzi emocje, które ja, jako architekt, uważam za najciekawsze do pracy” – zachwyca się Espen Surnevik. „Na tym polega cała dyskusja o wartościach na temat tego, co lokalne i rozpoznawalne, w porównaniu z tym, co nowoczesne, produkowane maszynowo i współczesne”. Rezultatem jest dom, który zachowuje tradycyjną formę architektury oraz lokalne zwyczaje budowlane i kulturę wybrzeża regionu.

Lokalizacja: Sokn, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole