Alaçati Stone House

Erdem Hamza Architecture 645studio
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Zainspirowany duchem swojej 130-letniej historii, Alaçati Stone House zaprojektowano przez zespół z Erdem Hamza Architecture. Budynek był rezydencją, w której wydobywano oliwę z oliwek i żywicę z drzewa gumowego. Teraz ma na celu odsłonięcie ukrytych warstw historii poprzez nawiązanie swoim projektem do ducha przeszłości.

Projekt składa się z domu z centralnym ogrodem. Program budynku składa się z dwóch pięter, piętra wejściowego i pierwszego piętra. Przy wejściu znajdują się 3 sypialnie, kuchnia i gabinet, a na piętrze salon, jadalnia i sypialnia. Basen, który umieszczono w ogrodzie tworzy dużą pionową powierzchnię. Powstaje to w wyniku odbicia ruchu zieleni i nieba wewnątrz budynku, co odgrywa aktywną rolę w utrzymaniu jego mobilności.

Mając 130-letni surowy kolor, elewacja inspiruje wnętrze i pozwala doświadczyć tego samego uczucia we wnętrzu. Przestrzenie wnętrz spełniające wymagania współczesnego życia użytkownika przeprojektowano, aby im sprostać. Układ ogrodu i wnętrz, gra światła i cienia, ukryte detale i wykorzystanie lekkich materiałów były głównymi czynnikami holistycznego projektu przestrzeni.

Miejsce zostało zachowane w obecnym stanie, aby wzmocnić atmosferę i aby pozostać lokalnym. Wszystkie meble specjalnie przygotowano na potrzeby projektu. Kamienny dom Alaçatı oferuje swoim mieszkańcom i gościom spokojne otoczenie, nie tracąc przy tym swojej 130-letniej tożsamości.

Lokalizacja: Alaçatı, Turcja
Tekst: nowoczesna STODOŁA