Skyline House

Bruce Damonte
Partnerzy

O inspiracji

Ten dom to efekt przebudowy budynku, który został zniszczony przez pożar. Miejsce to oferuje niezwykłe widoki, ponieważ działka leży na szczycie pasma górskiego, które rozciąga się w pobliżu miasta Oakland w Stanach Zjednoczonych. Okna i tarasy domu wychodzą na zatokę i okolicę Golden Gate. Ten projekt powstał z myślą o młodej rodzinie, która marzyła o tym, by mieć dom z otwartą przestrzenią i pięknymi widokami, który będzie płynnie łączył się z otaczającym go ogrodem.
Po dwóch dłuższych stronach działki rosną duże sekwoje, dlatego dom przechodzi od części frontowej ogrodu w kierunku tylnym działki. Projekt zakładał „owinięcie” drewnem otwartej przestrzeni dziennej, łącząc się z ogrodem od frontu i kończąc się drewnianym tarasem, przylegającym do salonu od strony tylnej.
Lokalizacja działki na sporej wysokości sprawia, że dom narażony jest na dość ekstremalne warunki atmosferyczne i duże zmiany temperatury. Architekci zadbali jednak o to, by w środku zawsze była odpowiednia temperatura. Dach drewnianej „tuby” ma kształt falisty i zapewnia dobrą wentylację dla przestrzeni salonu, nawiązując jednocześnie swym kształtem do  mgieł, które rozciągają się rankiem za oknem. Wieczorem dom można bez problemu przewietrzyć, ciesząc się przyjemną bryzą.
Pracując na istniejącym planie domu, architekci stworzyli jeszcze dodatkowy teren jadalni na zewnątrz, umieszczając też betonową donicę/ławkę, która definiuje przestrzeń ogrodu. Naprzeciwko kuchni jadalnia wewnętrzna otwiera się na taras widokowy, a przedłużona konstrukcja dachu sprawia, że przestrzeń ta jest idealnie osłonięta przed grzejącym mocno słońcem. Nowe schody łączą poziom główny z piętrem niższym, gdzie znajduje się pokój telewizyjny, sypialnia i biuro.

Lokalizacja: Oakland, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA