Skyline House

Terry & Terry Architecture Bruce Damonte
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Ten dom to efekt przebudowy budynku, który został zniszczony przez pożar. Miejsce to oferuje niezwykłe widoki, ponieważ działka leży na szczycie pasma górskiego, które rozciąga się w pobliżu Oakland. Okna i tarasy domu wychodzą na zatokę i okolicę Golden Gate. Ten projekt powstał z myślą o młodej rodzinie. Marzyła o tym, by mieć dom z otwartą przestrzenią i pięknymi widokami, który będzie płynnie łączył się z otaczającym go ogrodem.

Lokalizacja działki na sporej wysokości sprawia, że dom narażony jest na dość ekstremalne warunki atmosferyczne i duże zmiany temperatury. Architekci zadbali jednak o to, by w środku zawsze była odpowiednia temperatura. Dach drewnianej „tuby” ma kształt falisty i zapewnia dobrą wentylację dla przestrzeni salonu. Nawiązuje jednocześnie swym kształtem do  mgieł, które rozciągają się rankiem za oknem. Wieczorem dom można bez problemu przewietrzyć, ciesząc się przyjemną bryzą.

Pracując na istniejącym planie domu, architekci stworzyli jeszcze dodatkowy teren jadalni na zewnątrz, umieszczając też betonową ławkę, która definiuje przestrzeń ogrodu. Naprzeciwko kuchni jadalnia otwiera się na taras widokowy. Przedłużona konstrukcja dachu sprawia, że przestrzeń ta jest idealnie osłonięta przed grzejącym mocno słońcem. Nowe schody łączą poziom główny z piętrem niższym, gdzie znajduje się pokój telewizyjny, sypialnia i biuro.

Lokalizacja: Oakland, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA