Filmmaker’s Hut

Pirenen & Salo Marc Goodwin
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Filmmakers Hut to maleńka, pracownia na brzegu jeziora Provesi w Finlandi. Budynek jest w całości pokryty gontem i stanowi przestrzeń prywatną, sekretne miejsce, w którym właściciel puszcza wodzę wyobraźni.

Chatka odrzuca obecny paradygmat architektury krajów północnych i po części wprowadza w swoje mury wpływy z filmów przygodowych z lat 80-tych. Ekranizacje owych czasów stanowią ważny element kultury dla dzieci dorastających w tamtej epoce. Dlatego też Filmmakers Hut odrzuca oczywiste rozwiązania i dąży do barokowego bogactwa.

Zewnętrzna część tej małej chaty tworzy złudną perspektywę. Dzięki zastosowaniu małych gontów pokrytych smołą i zaprojektowaniu zewnętrznych detali tak, aby wyglądały na pozbawione skali, chata wydaje się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości. Elewacja sprawia, że budynek wyjątkowo dobrze wtapia się w otoczenie.

Czarne drewniane schody wznoszą się z ruin kamiennego fundamentu do łukowego okna, służącego jako wejście. Wewnątrz znajduje się miejsce do pracy właściciela. Nawy boczne służą do pracy, podczas gdy część główna to miejsce dla pomysłów, marzeń i wyobraźni. Ściany i sklepienie wyłożono ciemnymi, dębowymi deskami. Posadzkę wyłożono szorstkimi kamiennymi płytami.

Lokalizacja: Iisalmi, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole