Jūrada

My Cabin Annija Mihelsone
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Po dekadzie mieszkania za granicą Gunars Upatnieks, Ilze Upatniece i dwójka ich dzieci wrócili do rodzinnej Łotwy. Szukali idealnego miejsca na wakacje poza Rygą, stolicą kraju. „Kiedy znaleźliśmy kawałek ziemi w pobliżu plaży, wiedzieliśmy, że to jest to” — mówi Ilze. „Działka jest bardzo prywatna, biorąc pod uwagę, że graniczy z pięknym lasem. Są też mili sąsiedzi i nie jest zbyt daleko od miasta”.

Warunki klientów

Para miała kilka warunków dotyczących domu, który chcieli zbudować. Ilze działa w obszarze energii odnawialnej, więc musiało być energooszczędne. Byli również zainteresowani małym mieszkaniem. Biorąc jednak pod uwagę, że Gunars jest muzykiem orkiestrowym i profesorem uniwersyteckim, potrzebowali miejsca na jego kontrabas. Duży, nieporęczny instrument nawet w normalnym domu. Chcieli również, aby ich małe dzieci miały miejsce do budowy. Proces budowy musiał odbywać się bez ścisłego nadzoru. Nie byli bowiem w stanie regularnie odwiedzać plac budowy. Zasadniczo szukając rozwiązania pod klucz, zdecydowali się na prefabrykaty.

Wymarzona współpraca

„Kiedy odwiedziliśmy domy demonstracyjne My Cabin, spodobał nam się pomysł posiadania trzech oddzielnych struktur. Domu muzycznego, domu pracy i domu sypialnego” — mówi Ilze. „Ponadto przekonało nas planowanie przestrzenne i projekt”. My Cabin to łotewska firma, która od 2019 roku projektuje i buduje małe domki z prefabrykatów. Na swoją posiadłość wakacyjną Gunars i Ilze wybrali oryginalny klaster firmy: My Milla, My Kalmus i My Galia. Oferują łącznie 52 metru kwadratowe powierzchni mieszkalnej. Taras na zewnątrz z sauną to dodatkowe 157 metrów kwadratowych.

Blisko natury

„W większym domu mamy w pełni wyposażoną kuchnię z piekarnikiem, lodówką, zmywarką, część dzienną z kominkiem oraz stosunkowo dużą łazienkę z kabiną prysznicową i pralką” – mówi Ilze. „Nasza córka i syn śpią na poddaszu, jej jest w większym domu, a jego w mniejszym, gdzie mamy podwójne łóżko na parterze”. Domki połączone są tarasem, a każdy z nich posiada klimatyzację i filtrowaną wodę. W celowo małych przestrzeniach mieszkalnych nacisk kładzie się na zewnątrz. Ilze mówi: „Żyjemy blisko natury, ale nadal jest bardzo wygodnie”.

Po zatwierdzeniu pozwolenia kupującego, My Cabin twierdzi, że może dostarczyć swoje kabiny w ciągu dwóch do trzech miesięcy, o ile w pobliżu znajduje się infrastruktura. Ceny wahają się od 153 000 do 570 000 PLN, w zależności od modelu.

W przypadku Ilze i Gunarsa ukończenie zajęło trochę więcej czasu, ponieważ miejsce to było odległe. „Nasza posiadłość była lasem i nie miała wody, kanalizacji ani innych połączeń, więc wszystko zajęło około roku” – mówi Ilze. „To była nasza pierwsza nieruchomość, która została całkowicie zaprojektowana i zbudowana od podstaw, a ponadto większość prac koordynowaliśmy z zagranicy, więc czasami było to trochę trudne”. Finalnie, nie mogli być bardziej zadowoleni. „Wszystkie naturalne materiały sprawiają, że dom jest przytulny, zabudowana technologia ułatwia nam życie, a my mamy wystarczająco dużo miejsca, aby spędzić tam wspaniałe wakacje i wspólnie tworzyć wspomnienia” – mówi. „Wybralibyśmy tę koncepcję raz za razem”.

Aby dom nie stał pusty podczas nieobecności, właściciele zdecydowali się na wynajem krótkoterminowy. Ten piękny mini domek, nazwany Jūrada, można wynająć na Airbnb.

Lokalizacja: Zvejniekciems, Łotwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole