Airstream Haus

August Hausman August Hausman
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Muzyk i projektant August Hausman przekształcił starą przyczepę swojego taty w przytulną, minimalistyczną przestrzeń, która przywiązuje dużą wagę do szczegółów.

Historia odrestaurowanego Airstream Land Yacht z 1968 r. zaczyna się około 25 lat temu, kiedy ojciec Augusta otrzymał go jako prezent na 40. urodziny. „Mój tata miał go przez jakiś czas” – mówi August. „Przebywał w nim trochę, kiedy pracował nad projektami i tak dalej, ale przez ostatnią dekadę po prostu gnił”. August dostrzegł szansę. „Pomyślałem, że to klejnot”.

Przyczepa wymagała dużo pracy, a August wcześnie zdecydował, że zrobi to wszystko sam. Zaczął od opróżnienia wnętrza do paneli i podłoża. Praca projektowa przyszła naturalnie do Augusta, który miał jasne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać przestrzeń. „Chciałem, aby wyglądało to jak stary Airstream, tylko z odświeżoną nową twarzą. Postanowiłem więc zacząć od bieli i mieć tylko jeden odcień drewna, orzech”.

Do wnętrza August zastosował ciemny orzech na blacie w aneksie kuchennym, stole w jadalni i ościeżnicy drzwi. Funkcjonalna kuchnia jest centralnym elementem przyczepy — długi blat oferuje mnóstwo miejsca do pracy i szafek, a kompaktowe urządzenia maksymalizują każdy centymetr kwadratowy. Ponieważ Airstream Haus ma tylko 7 metrów długości, nie ma oddzielnej sypialni. Zamiast tego łóżko w głównej części dziennej skrywa schowek pod spodem i można je skonfigurować jako kanapę. W łazience zastąpił oryginalną, masywną umywalkę i prysznic z włókna szklanego toaletą kompostową i otwartym prysznicem.

Jest to wyraźnie nowoczesny, niemal minimalistyczny wygląd, ale oszczędny projekt sprawia, że już niewielka przestrzeń nie jest ciasna. August, który od trzech miesięcy mieszka w czymś, co nazywa „Airstream Haus”, mówi, że choć trudno jest mieszkać na tak małej przestrzeni, ostatecznie warto.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

August Hausman

Wypocznij w stodole