Projekt to efekt współpracy gmin w Agder, Banku Oszczędnościowego SR, hrabstwa Agder oraz architektów. Do końca 2024 roku zostanie ukończonych dwadzieścia pięć identycznych domków, po jednym w każdej z dwudziestu pięciu gmin powiatu.
Domek pozwala na kontakt z przyrodą. Jest otwarty przez cały rok i jest dostępny dla każdego. Składa się z zadaszonego wejścia prowadzącego do głównego pomieszczenia zaprojektowanego wokół widoku i kominka. Układ ławek o różnej wysokości pomieści około piętnastu osób, a w ścianę wokół kominka wkomponowano niewielką bibliotekę. Na zewnątrz, wzdłuż jednej ze ścian zewnętrznych, znajduje się zadaszona ławka, która daje schronienie przed czynnikami atmosferycznymi. Panel słoneczny na dachu pozwala na oświetlenie ogólne oraz możliwość ładowania telefonu. Domek zbudowano z lokalnych, zrównoważonych materiałów, a precyzyjne detale tworzą przegubową konstrukcję z ukośnym dwuspadowym dachem. Duże narożne okno sięga aż do sufitu, zalewając wewnętrzną przestrzeń światłem. Duża, wolna przestrzeń w pomieszczeniu wspólnym umożliwia poruszanie się osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Na działkach, gdzie pozwala na to ukształtowanie terenu, wprowadzono powszechny dojazd.
Zbudowanie dwudziestu pięciu identycznych domków w dwudziestu pięciu różnych miejscach o dużym zróżnicowaniu krajobrazu i terenu jest trudnym wyzwaniem. Stworzenie możliwie najlepszej interakcji pomiędzy budynkiem a krajobrazem było kluczowym punktem całego procesu projektowania. Opracowano jasne i szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu, w jaki fundamenty kabiny łączą się z terenem, mając na celu zminimalizowanie wpływu na krajobraz. Kabiny dostosowywano do modułów prefabrykowanych, umożliwiających transport helikopterem. Zapobiega to użyciu ciężkich pojazdów i maszyn, które mogą powodować szkody w otoczeniu. Dzięki starannemu doborowi działek i przemyślanej ingerencji w krajobraz, każda chata, mimo że jest identyczna, otrzymuje swoją niepowtarzalną jakość.
Lokalizacja: Agder, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA