Gulf Islands Cabin

Olson Kundig Tom Kundig
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

U wybrzeży wyspy Vancouver, ta jednopokojowa kabina zapewnia podstawowe warunki życia. To bezobsługowe odosobnienie, w którym nacisk kładziony jest na obcowanie z naturą. Duży, stalowy panel przesuwa się po przeszklonej fasadzie, zabezpieczając przestrzeń pod nieobecność właściciela.

Panel, zawieszony na zawiasach mini STODOŁY i obsługiwany ręcznie, to stal towarowa ściągnięta ze stosu przed produkcją. Oznaczenia młyna w końcu znikną. Oprócz zabezpieczenia kabiny, panel moduluje światło do wnętrza oraz służy jako osłona prysznica plenerowego.

Zbudowana na miejscu dawnej chaty, malutka konstrukcja o powierzchni niecałych 18 metrów kwadratowych mieści się na śladzie wcześniej zniszczonego obszaru. Ściana oporowa utworzona z ubitej miejscowej ziemi jest osadzona na surowej stalowej skrzynce zawierającej wysoce izolowane szkło. Nieobrobiona okładzina ze stali miękkiej może naturalnie ulegać wpływom warunków atmosferycznych i ostatecznie wtopi się w otaczające skały i liście. Wewnątrz wykończone drewnem powierzchnie tworzą przytulne schronienie. Mały i wydajny piec na drewno ogrzewa pomieszczenie, w którym znajduje się łóżko, aneks kuchenny i toaleta. Powierzchnie wewnętrzne to głównie cedr zebrany z przewróconych kłód na posesji oraz z rozebranej lokalnej estakady.

Lokalizacja: Gulf Islands, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Tom Kundig

Wypocznij w stodole