Bioarchitektura Makhno Village Resort

O realizacji

Gliniane eko-domy pokryte trzciną

„Wiemy, że jesteś zmęczony. Ciągłe korki, niekończące się drapacze chmur i każda minuta pośpiechu sprawiły, że staliśmy się zakładnikami codzienności i emocjonalnych wahań. Machno Village Resort wita wszystkich uciekinierów od rutyny i stresu. Przyjedź tu na jeden dzień lub zostań na całe życie”. Kompleks stworzono w pełnym uwzględnieniu środowiska oraz ekologicznego budownictwa. Architekci postawili na gliniane eko-domy pokryte trzciną. W projekcie znalazło się miejsce na modernistyczną szklarnię, przestrzeń restauracyjną, kompleks spa. Przeznaczono również miejsce na przestrzeń do praktyk duchowych, gdzie mieszkańcy mogą osiągnąć równowagę z ciałem i naturą. Przestrzeń kompleksu zaplanowano jako otwartą – w ten sposób, gdziekolwiek się nie wyjdzie, można odkryć inny szlak.

Miejsca wystarczy dla każdego — Machno Village Resort może pomieścić do 100 eko-domów. Powierzchnia każdego waha się od 80 do 350 metrów kwadratowych — każdy z interesantów mógłby wybrać najodpowiedniejszy eko-metraż dla siebie.

Ukraińska wyjątkowość

Uzdrowisko wchłonęło głębię tradycji ukraińskich i zmieniło kąt ich postrzegania. Glina stała się membraną wszystkich budynków, trzcina – modnym atrybutem. Warto wspomnieć również o płytkach Tetrapod 3D otulających ściany rytmincznymi falami. Tetrapods 3D stanowią jedno z najbardziej niestandardowych i oryginalnych rozwiązań płytek ściennych Sergeya Makhno, które zdobyło nagrodę The Best Of The Best of Red Dot Design Award 2017. Projektant czerpał inspirację z… czworonogów pod mostami i pomostami. Nie dopuszczają one, by obmywająca woda sprawiła, by ziemia się zawaliła. „Ta płytka nie uratuje przed powodzią, ale z pewnością sprawi, że Twój dom będzie wyjątkowy” – mówią architekci. Machno Village Resort to miejsce narodzin nowej ukraińskiej tradycji.

Machno Village Resort rozmową z naturą

Nie ma ogrodzeń, są tylko solidne „biokorytarze”. Między architekturą krajobrazu można spacerować, a nawet opuścić teren kompleksu i udać się swoim własnym szlakiem prosto w nieznane przyrody. Architekturę kompleksu wkomponowano w otaczającą przestrzeń. Szklany monolit szklarni graniczy z konopnym betonem, gliną i trzciną. Restauracja dzieli swoją przestrzeń z drzewami – przenikają one budynek żywymi pionami i nasycają wnętrze życiem. „Każdy krok prowadzi do nowego źródła wody. Każda ścieżka to droga do dzikiego lasu. Razem jest to ekosystem, w którym znajdujesz się Ty”.

 

Beton konopny fundamentem House LO

 

Infrastrukturę kompleksu zbudowano tak, aby goście mogli się zrelaksować, odpuścić uciążliwe myśli, odetchnąć i pozwolić sobie na luksus robienia wszystkiego lub nicnierobienia. Machno Village Resort oferuje szereg atrakcji. Na przykład w szklarni można sadzić kwiaty, zbierać jagody, a nawet spać — będą specjalne pomieszczenia kapsułowe. Można także uprawiać jogę, medytację vipassana, ajurwedę lub jogging w lesie. Rzeźbić dzbanki, posłuchać trembity (ukraińskiego instrumentu muzycznego) lub wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty. Można spędzić cały dzień w bibliotece. A noc — w obserwatorium obserwując gwiazdy. Można też po prostu schronić się we własnym eko-domu. Życie w zrównoważonym stylu rozpoczyna się tutaj.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

 

MULTIKO Architektura Okien