300 letnia STODOŁA, która stała się idyllicznym miejscem ucieczki

Pinch Simon Watson
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Para brytyjskich projektantów stworzyła wyjątkowy wiejski dom, który jest równie elementarny, jak ich linia mebli Pinch. „Materiały wykorzystane w tym domu są najlepszym odzwierciedleniem naszej pracy jako projektantów” – mówi Russell Pinch. „Rzeczy, które tu się pojawiają są bardzo naturalne i nieoszlifowane.”

Projekt nie jest głównym domem Pincha i jego żony, Oony. To ich dom wakacyjny, który znajduje się w Charente-Maritime we Francji. „Kiedy tu przyjeżdżamy, czujemy potrzebę, by usunąć wszystkie warstwy życiowych komplikacji i wrócić do działań bardziej instynktownych” – wyjaśnia Oona. Charente-Maritime, które znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Francji, to rejon rolniczy słynący z produkcji koniaku, ostryg oraz słoneczników. W latach 70-tych rodzice Russela oraz jego ciotka i wuj pokochali ten region i kupili całą osadę o nazwie „Charmeneuil”.

„Budynki były w rozsypce, więc mieszkali pod namiotem odnawiając stare konstrukcje” – wyjaśnia Oona. Rodzina Russela pominęła jednak stajnię, którą w 2003 roku podarowała parze projektantów. W ciągu ponad siedmiu lat, z pomocą ojca Russela, udało się przerobić stary budynek na dom z czterema sypialniami, do którego para i ich dwie córki, Ada i Floris, regularnie uciekają przed londyńskim zgiełkiem.

Zachowali mnóstwo architektonicznych detali w tym około 300-letnim budynku, który kiedyś służył jako stajnia dla bydła. Największą przemianę przeszła frontowa fasada, którą rozebrano i odbudowano, z uwzględnieniem okna. Drzwi po lewej stronie prowadzą do warsztatu. Ten dom stał się idyllicznym miejscem ucieczki, które przepełnione jest projektami mebli Russela i Oony. Nie brakuje tu nawet pierwszych prototypów mebli z początkowych kolekcji Pinch.  „Wszystko w tym domu łączy się z naszymi wspomnieniami” – podsumowuje Oona.

Lokalizacja: Charente-Maritime, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt