Bättig

Modunita architects sa
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom Bättig stoi pomiędzy krawędzią osady a przyległymi pastwiskami na zboczu wzgórza w Valchava. Dostosowany do działki i jej ukształtowania terenu dom osadzono na działce w formie wydłużonej bryły.

Dwupiętrowy dom sprytnie wykorzystuje ten teren. Łagodnie nachylone zbocze umożliwia dotarcie na poszczególne kondygnacje z poziomu gruntu i bez barier. Kształt budynku i ukierunkowane otwory umożliwiają szeroki widok na piękny krajobraz Val Müstair. Ideą projektu było wkomponowanie budynku w krajobraz przy wykorzystaniu naturalnych i powściągliwych materiałów. Drewniana konstrukcja pozwala budynkowi mówić prostym językiem formy. Prosta geometria budynku nadaje poczucie przejrzystości i elegancji. Dobudowany garaż z czarnego drewna, optycznie odstaje od głównego budynku, nie pozbawiając go jednocześnie prostoty.

Organizacja planu pięter umożliwia elastyczne wykorzystanie budynku. Na parterze znajduje się przestronny salon, łazienka, sypialnia oraz galeria, która może pełnić funkcję biblioteki. Piwnica oferuje przestrzeń dla gości z dwoma dodatkowymi sypialniami i łazienką. Pomieszczenia techniczne znajdują się w tylnej części obiektu. Wewnątrz budynek zachwyca kontinuum otwartej przestrzeni i liniowo zorganizowanym planem pięter. Wysokie pomieszczenia, a także kolorystyka i dobór materiałów nadają przestrzeni mieszkalnej optyczną lekkość i jasność.

Lokalizacja: Valchava, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA