Bioklimatyczny dom „Longère”

INDY ARCHITECTES
Partnerzy

O inspiracji

W niewielkiej gminie Crach na terenie francuskiego regionu Bretania powstał tzw. bioklimatyczny dom. Co to takiego? – najprościej mówiąc, to budynek zaprojektowany z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Wszystkie aspekty związane z budową bioklimatycznego domu rozważyli architekci z firmy INDY ARCHITECTES, którzy stworzyli projekt o nazwie „Longère”. Nowoczesny dom o powierzchni 164 m² został zaprojektowany jako główne miejsce zamieszkania dla pary, która chętnie przyjmuje u siebie gości.

Architekci skupili się na tym, by stworzyć projekt w taki sposób, aby zoptymalizować otaczające go zasoby naturalne, tworząc dom energooszczędny i niskoemisyjny. Ogromnie ważnym aspektem była więc też lokalizacja i komfort użytkowania przez cały rok. Architekci postawili m.in. na zimowy ogród, w pełni wykorzystując jego zalety i fakt, że działa jak naturalne zabezpieczenie termalne, które przy okazji nie generuje żadnych kosztów.

Aby zintegrować projekt z naturalnym środowiskiem, które jest częścią tutejszego obszaru dziedzictwa narodowego, zdominowanego przez tradycyjne dla Bretanii zabudowania, wybrano naturalny łupek i zastosowano go jak „liście”, które spowijają cały dom. Łupek, w połączeniu z dobrą izolacją, stanowi doskonałą ochronę przed lokalnym klimatem oceanicznym, zapewniając optymalizację zużycia energii przez cały rok.

– „Dom o prostokątnym i wydłużonym planie pozwala właścicielom w pełni cieszyć się słońcem i naturalnym światłem” – mówią architekci. Dodają, że w tym schemacie budowlanym zoptymalizowali też koszty samej budowy. Głównie koncentrując się na bezpośrednim połączeniu z ogrodem zimowym, który tworzy przestrzeń niezwykle wszechstronną i przyjemną w użytkowaniu o każdej porze roku.

W całym projekcie zastosowano tzw. materiały zrównoważone, o bardzo wysokiej jakości. Przy czym ogromne znaczenie miała odpowiednia wartość izolacyjna zarówno samych materiałów budowlanych, jak i przeszkleń.

Jak podsumowuje Josselin Guillo, architekt projektowy, który ściśle współpracował w tym przypadku z Dorothée Martin: „Zainspirowały nas domy jednorodzinne typowe dla Bretanii. Jednak materiały wykorzystywane w tych dawnych budynkach zyskały nową interpretację. Tworzą współczesną, wydajną termiczną architekturę, poszukującą zarówno praktyczności, jak i finezji”.

Podoba Ci się łupek? Zajrzyj do SSQ Polska. 

Lokalizacja: Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA